Bezpečnostní rada státu o opatřeních pro případný konflikt v Iráku
Bezpečnostní rada státu se zabývá iráckou krizí a postojem naší země k jejímu řešení. Kromě členů vlády se jednání účastní i prezident Václav Klaus. Česko poskytlo pro případnou vojenskou operaci svou protichemickou jednotku. Podle usnesení obou komor parlamentu ale naši vojáci mohou být nasazeni jen do akce s mandátem OSN.
Bez něj by mohli zakročit jen v případě přímého ohrožení lidských životů zbraněmi hromadného ničení. Podle premiéra Vladimíra Špidly by se postoj Bezpečnostní rady naší země v této otázce měnit neměl.
"Parlament o tom rozhodl při úvaze o všech okolnostech, proto je tam zdůrazněno to, že vláda na základě situace posoudí, zda existuje nebo neexistuje z našeho hlediska mandát, nikoli z nějakého univerzálního a globálního. Veškeré úvahy jistě mohou být otevřené, ale v tento okamžik stojíme pevně na základě parlamentního usnesení," řekl před jednáním Špidla.
Vynasnažím se, aby Česká republika mluvila jednotným hlasem: prohlásil dnes v souvislosti s iráckou krizí prezident Václav Klaus. Zdůraznil, že v těchto vypjatých hodinách existuje komunikace mezi nejvyššímu ústavními činiteli a velvyslanci různých zemí.
Podle ministra vnitra Stanislava Grosse rada vyhodnotí informace o situaci v Iráku jak ze strany diplomatů, tak od zpravodajských služeb: "Já samozřejmě budu informovat Bezpečnostní radu státu o tom, v jakém stádiu jsou přípravy na případné zvýšení bezpečnostních opatření v rámci České republiky a jak dosavadní bezpečnostní opatření probíhají. Takže to bude bryskní zhodnocení, jak na tom jsme a co můžeme očekávat."
V případě zahájení útoku na Irák posílí bezpečnostní opatření v tuzemsku. Bude se týkat především těch míst, která mohou být terčem teroristických aktivit: "Ať už jde izraelské židovské objekty, objekty těch států, které se na případné vojenské akci budou podílet. To jsou ta místa, možná i některá další, samozřejmě."