Bloggerka chce odškodnění za pobyt v Bohnicích. Soud ji tam poslal za pomluvu

Na ústavní soudce čeká v nejbližší době jeden neobvyklý případ. Květoslava Šamajová z Prahy chce po státu odškodnění za to, že ji soud před rokem poslal do Bohnic. V léčebně strávila šest měsíců kvůli tomu, že napsala na svůj blog pomluvu. Jeden znalecký posudek jí tak změnil život. Podobné případy by se už neměly opakovat. Od příštího roku platí nový občanský zákoník, který více ochrání lidská práva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

„Dali mě na neklidné oddělení 27, kde mi dali hodně neuroleptik, na holé tělo mi přikurtovali pásy ...“ Byla polovina března 2012 a osmašedesátiletá Květoslava Šamajová popisovala, co právě prožívala v Psychiatrické léčebně Bohnice. Byla velmi hubená, měla potíže s chůzí a neustále si mnula ruce.

Důchodkyni z Prahy poslal soud do Bohnic za to, že před čtyřmi lety napsala na internetový blog pomluvu. Byla o muži, kterého považovala za spolupracovníka StB. Muž se ale bránil u soudu, který mu dal nakonec za pravdu a ženu obvinil z trestného činu pomluvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ ženy, která žádá odškodnění za pobyt v Bohnicích, sleduje reportérka Petra Benešová

Od potrestání nakonec soudkyně upustila a poslala ženu do léčebny. Přihlédla tak ke znaleckému posudku, ve kterém lékař prohlásil bloggerku za duševně nemocnou s halucinacemi a bludy.

„I kdyby se ten trestný čin stal, tak ten trestný čin by byl banální, a tak by pravděpodobně ani nedostala trest odnětí svobody,“ popsala právnička Ligy lidských práv Zuzana Durajová. Po půl roce a dalším soudním jednání, které ochrannou léčbu zrušilo, se Květoslava Šamajová dostala domů.

Za nedobrovolný pobyt žena požaduje po léčebně finanční odškodnění. Podle ombudsmana se s ní v Bohnicích zacházelo nedůstojně. Stejně tak se obrátila se stížností na Ústavní soud, aby přezkoumal počáteční rozsudek, kvůli kterému skončila v Bohnicích.

„Ombudsman prošetřil můj případ, řekl, že se mi Bohnice musí omluvit, protože v žádném případě ani jeden soud neřekl, že tam jsem dána včetně neuroleptik,“ zmínila Šamajová.

Lidská práva má více chránit nový zákoník

Od příštího roku by už nemělo být tak jednoduché, aby se člověk kvůli jednomu psychiatrickému posudku ocitl v léčebně. Podle nového občanského zákoníku by soudci měli duševní stav člověka posuzovat mnohem podrobněji.

Zatím to tak v některých případech nefunguje, říká Milan Švěřepa, vedoucí Národního centra pro transformaci sociálních služeb.

„Je obecnější problém toho, jakou váhu přikládá soudce znaleckému posudku, a že do značné míry je to někdy asi skoro tak, že o tom nakonec rozhoduje už ten soudní znalec. Protože podle toho, jak se vyjádří, tak se tím soudce do značné míry už řídí,“ připustil Švěřepa.

Podle nového občanského zákoníku už také nebude možné úplně zbavit člověka svéprávnosti.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme