Bolestné je v Česku mnohonásobně nižší než jinde v Evropě

Dopravní nehodovost je v Česku oproti západní Evropě stále velmi vysoká. Stejně tak je vysoký i počet lidí, kteří cizím zaviněním utrpí vážný úraz, ať už na sedadle spolujezdce nebo na přechodu. A zatímco například v Německu mají poškození nárok v přepočtu na několik milionů korun, u nás dostanou mnohonásobně méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda | Foto: Jan Rosenauer

Výpočet základní finanční satisfakce stanoví příslušná vyhláška. Podle ní soudní znalec ohodnotí úraz určitým počtem bodů. Za každý bod pak má poškozený nárok na 120 korun. Prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa považuje vyhlášku za naprosto nevyhovující:

"Mělo by být naprosto samozřejmé, že například při ztrátě dolní končetiny, pokud si vezmeme náklady na pořízení protézy nebo zapojení poškozeného do běžného života, jsou náklady mnohonásobně vyšší, než je těch několik desítek tisíc korun, které by mohl soudce jako základní odškodnění přiznat."

České soudy nohou přiznat i mimořádné odškodnění v řádu miliónů korun. Nicméně třeba v sousedním Německu dostanou poškození zcela automaticky takovou částku, která jim bez problémů umožní návrat do běžného života.

"Soudci i v České republice pravidelně zvyšují odškodnění, ale je to už navyšování mimořádné. Domnívám se, že úprava by neměla být taková, aby odškodnění v řádech několika miliónů korun bylo pouze v mimořádných případech," upřesnil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Jirsa.

Jen v předposledním červencovém týdnu vyšetřovali policisté celkem 3 600 nehod na českých silnicích. Stály život sedmadvaceti lidí, dalších 700 osob bylo zraněno. Počet mrtvých byl v tomto týdnu třetí nejvyšší a počet zraněných pátý nejvyšší v letošním roce.

Pavel Otto, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme