Británie vydala do Česka muže podezřelého z pokusu o únos letadla

Velká Británie vydala do Česka Jevgenije Dogajeva. Muž je podezřelý z pokusu o únos letadla na cestě z Moskvy do Ženevy, kterého se měl dopustit v roce 2006. Letoun nakonec musel nouzově přistát v Praze. Rus je nyní v pankrácké vazební věznici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště, letadlo, České aerolinie (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Dogajev si změnil jméno. Podanou obžalobu potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

„Městské státní zastupitelství podalo obžalobu na ruského státního občana Jevgenije Rotshteina 30. prosince loňského roku k Městskému soudu v Praze. Předsedkyně senátu, které byl případ přidělen, studuje spisový materiál. Poté bude pravděpodobně nařízeno hlavní líčení,“ upřesnila Puci.

Za ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla mu hrozí až 15 let vězení.

Muž letěl v roce 2006 s rodinou na silvestrovské oslavy do Švýcarska. Silně opilý na palubě letadla společnosti Aeroflot údajně požadoval přistání v Káhiře. Vyhrožoval prý, že má bombu, a snažil se dostat k pilotům.

Stroj pak nouzově přistál na letišti v Praze a skončil v rukou české policie. Rus strávil po incidentu dva roky v Česku. Složil dvě milionové kauce, aby mohl být propuštěn z vazby.

Soud v září 2008 rozhodl, že bude vydán do Ruska, kde by ho čekala vazba a vyšetřování kvůli únosu letadla. Muž se ale na letiště nedostavil a po advokátce vzkázal, že je v jiné evropské zemi.

V prosinci 2008 jej zatkla britská policie, ale později byl propuštěn. O tři roky později dostal v Británii azyl.

ČTK, Eliška Malínská, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme