Aktivisté v Brně přetírali Růžový tank na zeleno. Legitimizace ruského vlivu, reaguje Černý

Členové brněnského vojenského klubu v sobotu přemalovali část růžového tanku umělce Davida Černého, který je vystaven v Joštově ulici v Brně v rámci výstavy Kmeny 90 v Moravské galerii. Policie zadržela tři muže. Podle policejního mluvčího nevznikla na místě žádná škoda.

Video Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank číslo 23 - Růžový tank stojí hned u vjezdu do muzea v Lešanech.JPG

Tank číslo 23 - Růžový tank stojí hned u vjezdu do muzea v Lešanech.JPG | Foto: Ľubomír Smatana

„Tank je symbolem osvobození od německého fašismu a je za ním více než 150 tisíc padlých rudoarmějců, za naši svobodu. Neumělec Černý jej znesvětil," tvrdí podle Deníku.cz spolek. Malování zastavili až přivolaní policisté.

„V souvislosti s incidentem u tanku jsme zajistili tři muže, kteří v současné době podávají k celé události vysvětlení. Žádná škoda v souvislosti s jejich jednáním nenastala," popsal pro iROZHLAS.cz policejní mluvčí Pavel Šváb.

Nešlo o první reakci na toto dílo Davida Černého. Jak uvedla ČTK, pokuta až 30 tisíc korun hrozí skupině lidí, která růžový tank ve čtvrtek večer překryla modrou plachtou. Na plachtě byl nápis Slušní lidé, stejnojmenné hnutí se také k akci přihlásilo na facebooku. Plachtu po dohodě s Moravskou galerií sejmuli strážníci, kteří počínání skupiny lidí pozorovali prostřednictvím kamerového systému. Když hlídka dorazila na místo, byla skupina už pryč.

Uznání ruského vlivu

Server iROZHLAS.cz požádal o reakci i umělce Davida Černého, autora díla: „Je to velmi zajímavé, že po 25 letech v podstatě dochází k legitimizaci ruského vlivu a uznání ruského nároku na tuto zemi. To je pro mě symbol, že to chce někdo přetřít zpátky na zelenou. Na zelenou barvu, která tomu tanku patřila, neboť ten tank byl opravdu symbolem okupačních vojsk a ničím jiným."

„A je zvláštní, že po 25 letech, kdy jsme si mysleli, že jsme se komunismu zbavili, je zcela legitimní sympatizovat s proruskými postoji po tom, co tady předvedli současný a minulý prezident. Nějakým způsobem tady ruskou účast, ruské špiony a ruské všechno podporují. Třeba se postaví znova Stalinův pomník," dodává umělec.

Kristina Roháčková, Jan Bartoněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme