Český unikát. Brno bude mít díky dopravním nadšencům tramvajový tunel s kaplí

V Brně díky nadšencům vznikne vůbec první tramvajový tunel v Česku, který bude mít svou vlastní kapli. Fanoušci dopravy totiž požádali biskupa, aby zchátralou kapli svatého Antonína u Žabovřeské ulice zasvětil i svaté Barboře - patronce důlních staveb. Kaple totiž stojí u budoucího tunelu pro tramvaje vedle vznikajícího velkého městského okruhu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nového tunelu s kaplí v Brně | Zdroj: Město Brno

Brněnské biskupství teď potvrdilo, že s neobvyklým nápadem souhlasí. Je to úžasná náhoda, protože při tom projektování se ukázalo, že v místě portálu toho budoucího tunelu hned vedle stojí kaple, která má velkou historickou hodnotu.

A je to kaple svatého Antonína Paduánského, jak dál vypráví generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Novogotická modlitebna z červených cihel je řadu let zdevastovaná.

Nevede k ní bezpečná cesta. Jedině jít pěšky po tramvajových kolejích, anebo se slanit z vysokého srázu, pod kterým stojí a který se pomalu sesouvá. Památku v houští vlastní město a zavázalo se, že ji opraví a lépe zpřístupní.

Nápad „šotoušů“

Což zaměstnance dopravního podniku vedlo k ojedinělému nápadu, upřesňuje pro Český rozhlas Brno Vítězslav Žůrek.

Svatý Antonín nebo Barbora? Brno může mít první tramvajový tunel s kaplí i patronkou

Číst článek

„Protože ke každému tunelu by měla být patronka, tedy svatá Barbora jako patronka důlních a hornických děl a neočekávaných událostí. A protože brněnské tunely, které jsou v provozu, svou patronku svatou Barboru mají, tak nás šotouše – čily fandy dopravy – napadlo spojit dvě v jedno,“ říká.

A nápad kolegů kvituje i jejich šéf Havránek. „Mně se ta iniciativa moc líbí. Vzešla od kolegů, kteří mají na starosti přípravu a spolupráci na té stavbě, protože investorem celé té stavby velkého městského okruhu je Ředitelství silnic a dálnic a spoluinvestorem je město. Takže já jsem z té iniciativy nadšený.“

Dopravní nadšenci proto letos požádali, aby brněnský biskup Vojtěch Cikrle rozšířil patrocinium této kaple. Tedy aby se jednoduše řečeno svatá Barbora nastěhovala ke svatému Antonínovi. S myšlenkou uspěli.

„Pan biskup s radostí přivítal snahy o rekonstrukci městské kaple v Pisárkách a přivítal také radostně iniciativy, které vedou k jejímu obnovení. Bude to kaple svatého Antonína a svaté Barbory a podle přání investorů má být příležitostně využívaná k bohoslužbám za řidiče, oběti dopravních nehod a podobně," cituje mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová z biskupova dopisu.

Stavba tramvajového tunelu v Pisárkách souvisí s rozšířením velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici za 2,5 miliardy korun. První práce začaly vloni a trvat mají do roku 2022.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme