Český unikát. Brno bude mít díky dopravním nadšencům tramvajový tunel s kaplí

V Brně díky nadšencům vznikne vůbec první tramvajový tunel v Česku, který bude mít svou vlastní kapli. Fanoušci dopravy totiž požádali biskupa, aby zchátralou kapli svatého Antonína u Žabovřeské ulice zasvětil i svaté Barboře - patronce důlních staveb. Kaple totiž stojí u budoucího tunelu pro tramvaje vedle vznikajícího velkého městského okruhu.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace nového tunelu s kaplí v Brně

Vizualizace nového tunelu s kaplí v Brně | Zdroj: Město Brno

Brněnské biskupství teď potvrdilo, že s neobvyklým nápadem souhlasí. Je to úžasná náhoda, protože při tom projektování se ukázalo, že v místě portálu toho budoucího tunelu hned vedle stojí kaple, která má velkou historickou hodnotu.

A je to kaple svatého Antonína Paduánského, jak dál vypráví generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Novogotická modlitebna z červených cihel je řadu let zdevastovaná.

Nevede k ní bezpečná cesta. Jedině jít pěšky po tramvajových kolejích, anebo se slanit z vysokého srázu, pod kterým stojí a který se pomalu sesouvá. Památku v houští vlastní město a zavázalo se, že ji opraví a lépe zpřístupní.

Nápad „šotoušů“

Což zaměstnance dopravního podniku vedlo k ojedinělému nápadu, upřesňuje pro Český rozhlas Brno Vítězslav Žůrek.

Svatý Antonín nebo Barbora? Brno může mít první tramvajový tunel s kaplí i patronkou

Číst článek

„Protože ke každému tunelu by měla být patronka, tedy svatá Barbora jako patronka důlních a hornických děl a neočekávaných událostí. A protože brněnské tunely, které jsou v provozu, svou patronku svatou Barboru mají, tak nás šotouše – čily fandy dopravy – napadlo spojit dvě v jedno,“ říká.

A nápad kolegů kvituje i jejich šéf Havránek. „Mně se ta iniciativa moc líbí. Vzešla od kolegů, kteří mají na starosti přípravu a spolupráci na té stavbě, protože investorem celé té stavby velkého městského okruhu je Ředitelství silnic a dálnic a spoluinvestorem je město. Takže já jsem z té iniciativy nadšený.“

Dopravní nadšenci proto letos požádali, aby brněnský biskup Vojtěch Cikrle rozšířil patrocinium této kaple. Tedy aby se jednoduše řečeno svatá Barbora nastěhovala ke svatému Antonínovi. S myšlenkou uspěli.

„Pan biskup s radostí přivítal snahy o rekonstrukci městské kaple v Pisárkách a přivítal také radostně iniciativy, které vedou k jejímu obnovení. Bude to kaple svatého Antonína a svaté Barbory a podle přání investorů má být příležitostně využívaná k bohoslužbám za řidiče, oběti dopravních nehod a podobně," cituje mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová z biskupova dopisu.

Stavba tramvajového tunelu v Pisárkách souvisí s rozšířením velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici za 2,5 miliardy korun. První práce začaly vloni a trvat mají do roku 2022.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme