Budeme za příjem rozhlasu a televize platit víc?

Odpověď na tuto otázku by mohlo přinést jednání poslanců z komise pro sdělovací prostředky. Dnes totiž mají projednat vládní návrh novely zákona o rozhlasových a televizních poplatcích. Kromě úvah o jejich zvýšení zhruba o 20 korun je nově ve hře i návrh ODS, aby poplatky za tuto veřejnou službu platily všechny domácnosti bez ohledu na to, jestli vlastní televizní nebo rozhlasový přijímač.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozhlasový přijímač

rozhlasový přijímač

Podle unionisty Tomáše Vrbíka jde o zajímavý návrh, který na rozdíl od vládní předlohy nabízí konkrétní řešení nového účinnějšího systému výběru koncesionářských poplatků. Všechno je ale třeba - podle něj - řádně projednat a především propočítat: "Pokud by se ukázalo, že to zhruba naplňuje představu, kterou jsme měli o tom o kolik by se měl přibližně příspěvek Českému rozhlasu a České televizi zvýšit, tak by se to podpořit mělo. Pokud nikoli, tak by se mělo zároveň diskutovat o tom, zda ještě - třeba ne v takové míře jak předpokládá vládní návrh ale v nějaké menší - o případném zvýšení poplatků směrem nahoru."

Pokud se podíváme do některých sousedních zemí, poplatky jsou tam vyšší. Například v Rakousku se za televizní příjímač platí 18, 60 centů - tedy zhruba 600 korun a za rozhlas 5,70 euro - tedy necelých 200 korun. Rakouské domácnosti mají možnost platit za obě média společně zvýhodněný poplatek 19 euro 60 centů. Koncesionářské poplatky za televizi jsou vyšší i na Slovensku - kde se v přepočtu na naši měnu platí 81 korun. Za rozhlas potom slovenské domácnosti měsíčně vydají 32,50 - v českých korunách.

Nepřihlásit televizi je velmi těžké ve Velké Británii. Hrozí tam jednak pokuta až 100 liber - tedy asi 50 tisíc korun, na druhou stranu je tam mnohem snadnější neplatiče poplatků odhalit. Po domácnostech chodí inspektoři, kteří se ptají, jestli náhodou netají televizor. Prodejci televizorů musejí také společnosti, která má výběr poplatků na starosti, nahlásit každý prodaný přístroj. Navíc se tam používají detekční vozy. Jsou schopny na šedesát metrů a do dvaceti sekund "zaměřit" televizor a určit, ve které místnosti bytu se nachází. Ty se používají také například v Německu.

Jsou však i země, kde se koncesionářské poplatky neplatí vůbec. Čím je tam nahrazují? Příkladem je v tomto směru Maďarsko, koncesionářské poplatky tam úplně zrušili a nahrazují je penězi ze státního rozpočtu. Poplatky za veřejnoprávní rozhlas a televizi se neplatí ani v Řecku a na Kypru. Nahrazují je tam daní za elektřinu.

Milan Kopp, Milada Richterová, Helena Šulcová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme