Česká diplomacie se případné rakouské žaloby kvůli Temelínu neobává

Rakouský parlament vyzval vládu k podání žaloby proti České republice kvůli nedávné kolaudaci jaderné elektrárny Temelín. Vídeňský kabinet má Česko zažalovat v případě, že Praha nepředloží důkazy o posílení bezpečnosti elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín | Foto: temelin.aktualne.cz

Rakušané se takového postupu domáhají na základě takzvané dohody z Melku. Ta ale nemá podle české diplomacie charakter mezinárodní smlouvy, a proto Vídeň prakticky nemá šanci uspět.

Podle ministra zahraničí Alexandra Vondry je navíc Česko k rakouským požadavkům na informace mimořádně vstřícné, a naše pozice pro možný soudní spor je tak velice pevná. K dalšímu jednání o Temelínu se v nejbližších dnech naše země nechystá.

"To, co se teď děje v Rakousku v těch posledních týdnech, velice úzce souvisí s tím, že Rakousko je po volbách, je v procesu vytváření nějaké nové koaliční vlády. A jednotlivé subjekty, ať už účastníci té budoucí koalice, nebo ty subjekty, které budou v té budoucí opozici, tak se snaží nějakým způsobem vymezit, vyhranit své pozice. Čili myslím si, že musíme chvíli počkat, uvidíme, jaká bude v Rakousku vláda, a pak samozřejmě s tou budoucí vládou budeme komunikovat," řekl ministr Vondra Radiožurnálu.

Nátlak na dnešní usnesení rakouského parlamentu vzešel ze Strany zelených a Sdružení odpůrců atomu. Ministr životního prostředí Josef Pröll řekl hned úvodem jednání, že jeho resort hledá cesty k podání mezinárodní žaloby na Českou republiku. Má se opírat o nedávnou kolaudaci jihočeské elektrárny a údajně chybějící bezpečnostní úpravy.

Kroky proti České republice má na základě tohoto usnesení podniknout vláda Rakouska v případě, že Praha neprodleně nepředloží Vídni důkazy o zesílení bezpečnosti Temelína. Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale říká, že česká strana předložila v rámci dohody z Melku vše, co předložit mohla.

"Praha předložila všechno, co technicky bylo možné a rozumné předložit, takže tam už další kroky mnoho smyslu nemají. Ale posilování bezpečnosti, vylepšování bezpečnostních parametrů, vylepšování zařízení, to k té jaderné elektrárně patří a bude ji provázet celý život. Ne ale proto, že se o tom usnese jakýkoli parlament, ale proto, že je to základní podmínka pro to, aby elektrárna mohla dobře fungovat," uvedla Drábová.

Český prezident Václav Klaus označil rozhodnutí rakouských poslanců za skandální a české ministerstvo zahraničí pohrozilo vypovězením bezpečnostního dialogu s Rakouskem. Rakouští odpůrci temelínské elektrárny odvolali blokády hranic chystané na tento víkend.

Marie Woodhamsová, Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme