Česká pošta možná dostane konkurenci

Česká pošta nejspíš už brzy dostane další konkurenci. Podle novely poštovního zákona, kterou má na stole právě dnes vláda, by totiž podnikání v poštovních službách už nebylo vázáno na zvláštní povolení ministerstva informatiky - tak jak tomu je dosud. Ministerstvo předpokládá otevření trhu s doručováním zásilek už od letošního podzimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta

Česká pošta | Foto: Jan Rosenauer

Doručování zásilek by tak přešlo z takzvaných vázaných živností mezi živnosti volné. Nespokojeným zákazníkům ať už České pošty nebo konkurečních doručovacích firem by také měla být k dispozici kanceláře takzaného poštovního ombudsmana. "Jeho úkolem bude dohlížet na Českou poštu a pomáhat zákazníkům České pošty. Tímto úřadem bude podle novely již existující telekomunikační úřad." Mluvčí Ministerstva informatiky Klára Volná také věří, že všechny chystané změny přijdou brzy. "V případě, že novelu zákona o poštovních službách vláda schválí, s čímž počítáme, půjde do parlamentu. Doufáme, že na podzim by mohla vstoupit v platnost."

České poště by při doručování zůstal monopol na doručování dopisů do 100 gramů váhy nebo do ceny nejvýše 19 korun za jejich doručení. Česká pošta proto očekává, že o část svých zákazníků přijde. "To nejenom, že se může stát, ale k tomu už dochází. V posledních 5-6 letech, kdy třeba některé úřady si doručují listovní zásilky samy, protože je to přijde levněji," popisuje mluvčí České pošty Ladislav Vančura. Zdražení prý ale pošta v nejbližší době nechystá. "Ti operátoři, kteří by vznikali, tak si samozřejmě budou vybírat regiony s nízkými náklady vysokými výnosy."

Vláda posoudí návrh zákona, podle něhož pracovníci veřejného sektoru, soudci a další ústavní činitelé přijdou od příštího roku o 13. a 14. platy. Ministři také budou řešit, zda Rokytnici nad Jizerou na Semilsku odpustí část dluhu. Třiapůltisícové město, které se zadlužilo v první polovině 90. let. Částka už nyní dosahuje 390 milionů korun.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme