Česká republika může být členem EU v roce 2004

Česká republika je schopná získat příští rok pozvánku ke vstupu do Evropské unie. Uvádí to hodnotící zpráva Evropské komise o připravenosti kandidátských zemí zveřejněná ve francouzském Štrasburku. Komise dodává, že v roce 2004 bude moci přijmout až deset kandidátských zemí. Stačí k tomu jak současná legislativa, tak společné finanční prostředky. Česká republika si v porovnání s loňským hodnocením výrazně polepšila. Přesto komise kritizuje například rostoucí zadlužování státu, málo transparentní prostředí při zadávání veřejných zakázek a nelíbí se jí ani, že dosud nemáme zákon o státní správě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Evropská komise tvrdí, že největší úkol teď stojí před kandidátskými zeměmi v přípravě jejich státní správy. Úředníci mají za úkol dohlížet na respektování společných zákonů EU a budou rozdělovat peníze z bruselských fondů. Komise proto navrhuje akční plán, který má zjistit slabiny každé země. V případě České republiky opakovaně požaduje nový zákon o státní službě. Pokud kandidáti vytvoří dostatečný státní aparát, nic nebude bránit rozšíření, které navrhuje komisař Verheugen. "Politické přání Evropského parlamentu a Rady EU v roce 2004 je sice ambiciózní, ale realistický cíl. Rozšíření v tomto roce se dá uskutečnit," řekl Verheugen.

Ministr zahraničí Jan Kavan je s letošní zprávou velmi spokojen. Podle něj jsme ve většině kapitol lépe nebo přinejměnším stejně hodnoceni jako v roce 2000. "Je důležité, že Česká republika je nyní vnímána jako fungující tržní ekonomika, narozdíl od loňského roku, a zcela evidentně patříme mezi ty, kteří mohli uzavřít negociace v roce 2000, ratifikovat smlouvu 2003 a vstoupit do unie na začátku roku 2004," uvedl Kavan. "Samozřejmě je nutné věnovat zvýšenou pozornost těm věcem, které zpráva kritizuje, což je především nedostatečná administrativní kapacita pro vynucování práva evropského společenství."

Velmi spokojeně se tvářil dnes při přebírání hodnotící zprávy předseda vlády Miloš Zeman. Jak řekl, letošní hodnocení je totiž podstatně lepší než loni. Premiér je také rád, že letos Brusel vynechal srovnávací tabulku, která minulý rok vyvolala u nás velké emoce. Největší radost udělala premiérovi nenápadná věta, že Česká republika už má tržní ekonomiku. "Když jsme hovořili s panem velvyslancem Cibrianem, řekl mi, že jedním z důvodů, proč tato věta nebyla obsažena v minulé hodnotící zprávě, byl právě fakt, že naše banky byly v rukou státu a že tedy nutně nehospodařily podle komerčních kritérií." Premiér akceptuje všechny výtky a i on - stejně jako Evropská unie - považuje za jednu z největších slabin považuje to, že nemáme zákon o státní službě.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička se domnívá, že by hodnotící zpráva Evropské komise měla Česko nasměrovat k dalším krokům. Materiál bychom podle něj měli brát jako prioritní zprávu. Rozhodující pro náš vstup do unie bude podle Teličky existence zákona o státní službě a modernizace státní správy. Bylo by proto dobře, kdyby norma vznikla ještě v tomto volebním období.

Evropská komise v hodnotící zprávě oceňuje, jak se Česko připravuje na vstup do unie. Poukazuje ale i na některé přetrvávající nedostatky - kromě neexistence zákona o státní službě je to například problém korupce. Komise má také výhrady k systému výběrových řízení v České republice. Vláda totiž často obchází jejich pravidla, a to na základě výjimek. Trnem v oku je zejména rozhodnutí o poradenských společnostech pro privatizaci enetrgetiky, plynárenství a petrochemie. Pavel Telička věří, že i v této oblasti dojde ke změně. "Myslím si, že je to třeba vnímat jako výzvu, jako motivaci pro to, abychom ustanovení umožňující výjimky používali - čím blíže budeme členství - tím méně".

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus nepřijímá hodnotící zprávu Evropské komise s o nic větším nadšením, než zprávy minulé. Zpráva podle něj není seriózním vyhodnocením naší země ale "politickým textem s evidentními politickými ambicemi". V něm Klaus nachází obrovské množství absurdit včetně výtky, že v České republice dosud neexistuje zákon o státních službách. "Každá země má jinak zařízenou definitivu pro státní úředníky a formální hříčka, jestli takový zákon máme nebo nemáme, o této zemi nevypovídá vůbec ale vůbec v ničem," prohlásil Klaus. S hodnotící zprávou se oficiálně seznámí zítra.

Podle velvyslance Evropské unie u nás Ramira Cibriana vypracovává komise hodnotící zprávy velmi pečlivě a odmítá, že by v nich byly absurdity. "Pravidelná zpráva je velmi věcný a objektivní spis dokumentů a myslím si, že obsahuje mnoho doporučení a návrhů pro Českou republiku, které mají velmi dobrý úmysl," Jak Radiožurnálu Cibrian řekl, pro Brusel je důležité hlavně to, že ODS na svém posledním sjezdu deklarovala odhodlání směřovat do unie. Komise podle něj doufá, že podpora této strany bude trvat i dál.

S hodnotící zprávou Evropské komise je spokojený lídr čtyřkoalice Karel Kühnl. To, že pro nás tentokrát vyznívá velmi úspěšně, je podle něj výsledek práce vlády a parlamentu. "Domnívám se, že nám zpráva říká jedno - pokud zlepšíte stav veřejných financí, pokud zlepšíte vymahatelnost práva a pokud zamezíte dalšímu rozšiřování prostoru pro korupci a snížíte prostor pro korupci, pak jste zemí, která může být bezpečně v první vlně," uvedl Kühnl.

Předseda lidovců Cyril Svoboda hodnotící zprávu Evropské komise v zásadě vítá. Z posudku je podle něj zřejmé, že Česká republika na cestě do Evropské unie pokročila. Přesto je podle Svobody stále co zlepšovat. "Je to otázka korupce, výběrových řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek, neexistence zákona o státní službě, málo výkonná justice. To jsou obecně problémy, na které stále upozorňujeme, a tady se velký pokrok neučinil."

Na hodnotící zprávu Evropské komise dnes čekaly také všechny ostatní kandidátské země. Slovensko vnímá hodnotící zprávu jako ocenění svých integračních snah. Poprvé je konstatováno, že země upevňuje demokratické principy, má tržní ekonomiku a nepolevuje v reformách. Nedostatky, na které zpráva upozorňuje, jsou podle slovenských představitelů objektivně posouzeny. Jde především o vysokou nezaměstanost, korupci a diskriminaci romské menšiny.

Šéf polské diplomacie Wlodzymir Ščimoševič říká, že práve takové hodnocení očekával. Hodnotící zpráva podle něj není špatná a ukazuje na problémy, které Polsko opravdu má. Tedy například nevýkonnou státní správu a soudnictví, nebo zaostalé zemědělství. Další politici soudí, že jde o hodnocení vyrovnané a že je podle nich lepší, než čekali. Obsahuje podle nich řadu pobídek ke skromnosti a zrychlení tempa směřování do unie, aby se Polsko za rok neocitlo na konci skupiny kandidátů.

Pavel Novák, Dušan Valenta, Gregor Martin Papucsek, Renata Havranová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme