České hotely mají více klientů, bojí se však vyšší DPH

Českým hoteliérům se podle údajů z Českého statistického úřadu blýská na lepší časy. Jen v dubnu se u nich ubytovalo skoro 900 tisíc turistů, což je o čtvrtinu více než vloni. Domácích klientů přibylo o 18 a zahraničních dokonce o 30 procent. Česká turistická centrála Czech Tourism hlásí nárůst počtu cizinců od začátku letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grandhotel Pupp hostil řadu významných osobností | Foto: Anna Duchková

„Zahraniční klientela zachraňovala tuzemské hoteliéry vždycky,“ tvrdí prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Nyní se hoteliéři snaží více získat i tu tuzemskou, což se začíná dařit – také zásluhou Czech Tourismu.

Cizinci vyhledávají Českou republiku a její ubytovací zařízení mimo jiné proto, že je zde levněji. „Pro hoteliéry to není ideální situace, ale dlouhodobě je to dobré. Situace se ale v příštím roce změní, takže úplně optimisty nejsme,“ podotýká Stárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlídkách českých hoteliérů hovořil ve Stalo se dnes prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek

Změna souvisí s plánovaným nárůstem DPH – ubytování se zvýší na 14 procent. Ve srovnání s Německem, kde vloni klesla DPH na ubytování na 7 procent, nebo Rakouskem, které má desetiprocentní DPH, začnou být česká ubytovací zařízení méně konkurenceschopná.

„Bojujeme za zachování snížené ubytovací sazby,“ upozorňuje Stárek s tím, že by se měla nižší úroveň optimálně vrátit už od roku 2013. Po zvýšení DPH totiž podle něj začnou šetřit i domácí turisté, protože se jim zdraží i vstupy a další položky spojené s cestováním.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme