České ženy o odškodnění za voperování vadných prsních implantátů zatím nepožádaly

V Marseille dnes skončil proces s výrobci vadných prsních implantátů, na které bylo dosud podáno 7500 žalob. Vadné náhrady vyvolaly záněty u více než 2500 žen, potíže kvůli nim měly i Češky. Ty ale o odškodnění zatím nepožádaly. Nežalovaly ani české nemocnice, ani francouzského výrobce. Průmyslový silikon místo lékařského přitom měly ve svém těle zhruba dva tisíce českých žen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Příbrami se učí operovat lékaři z celé Evropy

V Příbrami se učí operovat lékaři z celé Evropy | Foto: Zdeněk Hejkrlík

Původně chtělo několik desítek českých žen sepsat hromadnou žalobu, nakonec si to ale rozmyslely. Přesné důvody nejsou známé.

Aféra přitom řadu pacientek vyděsila - jako třeba paní Květu, která si implantáty nechala voperovat po rakovině prsu:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vadných prsních implantátech mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Květa Moravcová

„Ta aféra mě strašně zaskočila, zvlášť z toho důvodu, že to jsou implantáty z Francie.“

Ze stránek vadneimplantatypip.cz vyplývá, že mezi českými ženami chyběla odhodlanost se na soudy obrátit. Nežalovaly ani české nemocnice, kde jim lékaři vadné implantáty voperovali.

Většina žen si nechala implantáty po vypuknutí aféry na doporučení lékařů vyměnit. Opětovné operace většinou platily nemocnice.

Ve Francii končí proces s výrobcem vadných prsních implantátů PIP

Číst článek

V té době se objevily diskuse nad smlouvami, které svým pacientkám předkládala Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta podle České televize podmiňovala výměnu implantátů podpisem dohody o tom, že se ženy nebudou domáhat náhrady škody.

„Dohoda o narovnání se pacientkám dává k podpisu pro případ, kdyby si chtěla některá z pacientek v budoucnu stěžovat na potíže, které ji způsobil původní implantát firmy PIP, tedy implantát, který nemocnice pacientkám vyměnila,“ řekl Radiožurnálu mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Ženy s vadnými prsními implantáty čekají, jak dopadne soud s výrobcem

Číst článek

Podle právničky Dagmar Raupachové ale ženy mohly dohodu podepsat v tísni a v takovém případě by ji mohly u soudu napadnout:

„Jestliže je nějaký dokument podepsaný v tísni, ať už časové, psychické nebo jiné, potom může být uplatněna námitka neplatnosti takového dokumentu. A etickou rovinu už vlastně nezmiňuje, ale řekla bych, že právě ve zdravotnictví by měla být každodenním chlebem.“

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme