Českoslovenští důchodci mají podle Ústavního soudu nárok na stejné penze

Občané České republiky, kteří v dobách Československa pracovali na Slovensku, mají nárok na české důchody. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu, který se dnes zabýval případem Anny Weiszové. Původem Slovenka, která nyní bydlí v Opavě, pobírá slovenský důchod. Ten je nižší než česká penze, a tak žena žádá dorovnání obou částek. Podobně jsou na tom u nás asi tři tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Tento případ je výjimečný i tím, že ústavní soudci se jím nezabývali poprvé. Už jednou dali Anně Weiszové za pravdu, Nejvyšší správní soud však jejich nález nerespektoval. Právní zástupce důchodkyně Pavel Zouplna doufá, že tentokrát to bude jinak.

"Podstatné je, že Ústavní soud otevřel prostor pro to, aby ten nárok byl nějakým způsobem řešen. Jakým způsobem bude řešen, si nedovedu sám představit, ale Ústavní soud závazně dal pro Nejvyšší správní soud mantinely, v nichž má rozhodovat. V tom my vidíme určité světlo na konci tunelu," vyjádřil se Zouplna.

Anna Weiszová se tedy možná po letech domůže své penze. Soudce zpravodaj Vladimír Kůrka si myslí, že je její požadavek oprávněný. "Ústavní soud klade důraz na rozdíl od Nejvyššího správního soudu na ústavně-právní aspekt odvíjející se od faktu rovnosti občanů, kteří v době společného státu a jednotného důchodového systému získali v určité době pojištění. Ústavní soud formuluje závěr, že občanům, kteří získali minimální dobu pojištění, nelze splnění této podmínky upírat," říká Kůrka.

Weiszová se kvůli výši svého důchodu soudí osm let. Ve hře jsou v jejím případě desítky tisíc korun. V podobné situaci jako ona jsou téměř 3000 původně československých důchodců, kteří dnes žijí v Česku, ale pobírají důchod ze Slovenska. Naopak Česká správa sociálního zabezpečení posílá důchod na Slovensko asi 30 tisícům Slováků.

Zuzana Kopuletá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme