Česku se uprchlíci vyhýbají, od roku 2001 jich nepřibývá
V roce 1992 přišlo do Česka z válkou postižených oblastí rozpadající se Jugoslávie osm a půl tisíce běženců. Druhou, ještě o něco větší vlnu zaznamenala Česká republika v roce 2001, kdy sem hlavně kvůli hospodářským potížím v postsovětských zemích zamířilo 12 206 lidí, především z Ukrajiny a Moldavska. Od té doby je počet uprchlíků na našem území prakticky konstantní. Současnou imigrační vlnu zatím statistiky nezaznamenaly.
Česky rozhlas analyzoval data Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle nich loni žilo v Česku asi tři a půl tisíce uprchlíků a žadatelů o azyl. Šlo zejména o Ukrajince, Bělorusy a Rusy, bylo zde ale i 290 Syřanů či 235 Afghánců. Celkový počet uprchlíků se od roku 2008 prakticky nemění.
V následujícím grafu můžete porovnat relativní počty a složení uprchlíků v Česku s dalšími zeměmi. Jde vždy o počet běženců, kteří v daném roce v zemi pobývali (nemusí tedy jít jen o nově příchozí). Například v Německu bylo loni v přepočtu na milion obyvatel šestnáctkrát více běženců než u nás.
Pomocí rozbalovacího menu si můžete pro srovnání vybrat jinou zemi, třeba Maďarsko, Slovensko nebo Turecko, které loni přijalo víc než půldruhého milionu válečných běženců ze Sýrie. I ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, jako jsou Francie, Norsko či Itálie, je v Česku běženců velmi málo a v posledních letech prakticky nepřibývají.
Zdroj dat: UNHCR Population Statistics
Letošní masivní přesun obyvatel z Afriky a Blízkého východu (nejen) do Evropy tato statistika OSN ještě nezachytila. "Uprchlickou krizi" lze ale dokumentovat na počtech těch, kdo v jednotlivých zemích požádali o azyl. Data jsou k dispozici do června či července letošního roku. Ani na nich není v případě České republiky zatím vidět žádný dramatický vývoj, o azyl zde žádají každý měsíc řádově desítky lidí. V Německu jich bylo již v červenci přes dvacet tisíc, především ze Sýrie a Albánie.
Zdroj: UNHCR Asylum-Seekers