Čeští celníci zadrželi gang výrobců nekolkovaných cigaret

Téměř 14 miliónů cigaret a více než 80 tun tabáku zabavili celníci a policisté při akci DOOM. Zásah proti nelegální výrobě a distribuci tabákových výrobků provedli minulý týden ve skladech a dalších prostorách v Praze 9 a v Karlovarském kraji. Celníci společně s policisty zadrželi 28 osob, z toho 7 zůstalo ve vazbě. Na výrobě nekolkovaných cigaret se podíleli především Vietnamci, zadrženi ale byli i Češi. Největší letošní akce celní správy se připravovala od října loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie a celníků proti gangu výrobců nekolkovaných cigaret | Zdroj: ČTK

Dvě výrobní linky na výrobu cigaret objevili celníci v Praze 9 a na Karlovarsku. Každá byla schopna vyrobit až 1900 cigaret za minutu. "Jedna linka byla v provozu a druhá byla připravena na výrobu," řekl Českému rozhlasu generální ředitel celní správy Zdeněk Richtr.

"Zasahovali jsme na 26 místech. V 16 případech jsme dělali domovní prohlídky, v dalších deseti případech šlo o prohlídky nebytových prostor, kde byli zadrženi i pachatelé. Zabavili jsme i velké množství zboží, které souviselo s nelegální výrobou, tedy více jak 81 tun tabáku, 14 miliónů cigaret, téměř pět miliónů platidel jak v české, tak v zahraniční měně," popsal práci celníků a policistů Richtr.

Mezi zadrženými jsou vedle Čechů především Vietnamci a také Holanďané. Pět Vietnamců a dva Češi skončili ve vazbě. Jsou stíhaní za zločinné spolčení, jehož záměrem bylo si prostřednictvím trestné činnosti zajistit ekonomický prospěch, jak Českému rozhlasu potvrdil zástupce ředitele finanční policie Jaroslav Čmiel.

Rozvětvená skupina cigarety pašovala také do Německa, Francie a Velké Británie. Vyráběla dokonce značky cigaret, které se prodávají jen v zahraničí. Vedení celní správy proto nevyloučilo, že bude při vyšetřování případu spolupracovat s tamními orgány. Škoda na daních se zatím vyšplhala na 80 miliónů korun.

Marie Matúšů, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme