Církve by podle ČSSD neměly v restitucích žádat tolik peněz

Církve by měly podle sociální demokracie chtít méně peněz z restitucí. Požádá je o to předseda strany Bohuslav Sobotka. Chce také dohodu na tom, že areálu Pražského hradu se restituce nedotknou vůbec. Dnes odpoledne o tom bude mluvit s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem. Řešit mají i daňovou politiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze, předseda strany Bohuslav Sobotka

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze, předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Naším nejdůležitějším cílem je omezit dopady církevních restitucí na státní rozpočet v příštích letech, proto chci požádat církve, aby redukovaly rozsah finančních kompenzací, které byly v rámci restitucí církvím garantovány,“ řekl Sobotka.

Zatím neupřesnil, jaké části z celkem 59 miliard by se církve měly vzdát, ale měly by se zavázat, že prostředky, které v dalších letech ještě dostanou, budou využité na obecně prospěšné účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka a komentátor ČRo Petr Hartman

„Církve by měly projevit určitou sounáležitost s českou společností v situaci, kdy je ve veřejném sektoru velký nedostatek finančních prostředků, kdy stát nemá peníze na to, aby financoval důležité priority, tak by se církve měly zachovat solidárně se zbytkem společnosti a netrvat na tom nepřiměřeně velkém rozsahu finančních náhrad, které jim byly v restitucích přisouzeny.“

Sobotka o tom bude zítra jednat se zástupci církví a dnes odpoledne také se šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Lidovci ale mají restituce za vyřešené a už je otevírat nechtějí. Bělobrádek je na debatu sám zvědavý.

Církve by měly podle předlohy, kterou minulá vládní koalice prosadila ve sněmovně navzdory kritice opozice a vetu Senátu, dostat zpátky zhruba polovinu majetku, který jim stát zabavil po nástupu komunistů k moci v roce 1948. Jde hlavně o pole, lesy a rybníky. Za majetek, který se jim nevrátí, stát doplatí 59 miliard, peníze pak bude vyplácet po dobu 30 let. Zároveň dojde k odluce církve od státu, kdy se bude postupně snižovat částka, kterou církve dostávají třeba na platy duchovních.

„Poslechnu si pana předsedu. Já bych to nepředjímal. Uvidíme. Deklarovali jsme to dopředu, v programu jsme to neměli a pro nás je to uzavřená věc. Jednání mezi církvemi, náboženskými společnostmi a sociální demokracií je v jejich režii a já to nebudu dál komentovat.“

„Jediná cesta, jak dospět k nějakému případnému kompromisu, a to je to, o čem teď sociální demokracie hovoří, je jednat s představiteli církví a náboženských společností,“ připustil místopředseda KDU-ČSL Marián Jurečka.

Pokud by k dohodě s církvemi nedošlo, lidovci podle něj do vlády, která by restituce jednostranně přehodnotila, nevstoupí. Několik církví včetně římskokatolické se už dnes také vyjádřilo v tom smyslu, že prostor pro snížení náhrad navrhovaný ČSSD nevidí.

Lidovci chtějí s ČSSD a ANO jednat společně

Pavel Bělobrádek očekává, že ho dnes Sobotka seznámí s výsledky jednání s hnutím ANO. S předsedou ČSSD chce mluvit také o tom, aby jednání o vládě byla nejpozději příští týden trojstranná, tedy za přítomnosti ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Bělobrádek doslova řekl, že by to bylo namístě. Dosavadní tempo rozhovorů lidovcům údajně nestačí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem církevních restitucí rozebral ve Stalo se dnes komentátor ČRo Radko Kubičko

„Byli bychom rádi, aby se expertní týmy dokázaly potkat v trojstranném režimu, protože potom dochází k situacím, jako vidíme tento týden, že se potká expertní tým sociální demokracie a ANO, pak je nějaký mediální výstup a my máme to jednání o den dva později, a pak vznikají zbytečná nedorozumění, vzkazujeme si některé věci přes média, a to není v tento okamžik úplně ideální,“ myslí si Jurečka.

Podle něj je totiž potřeba ustavit Poslaneckou sněmovnu, aby mohla pracovat na důležitých věcech, jako jsou návrh státního rozpočtu nebo zákonná opatření, která je třeba projednat.

Pavel Bělobrádek chce proto dnes odpoledne také otevřít téma obsazení postů ve vedení Poslanecké sněmovny a jednotlivých výborů.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme