ČSSD chce prodloužit funkční období prezidenta. Prý kvůli úsporám

Sociální demokracie navrhuje prodloužit funkční období prezidenta republiky z pěti na šest let. Volby hlavy státu by se tak podle ní mohly konat společně se senátními nebo sněmovními. ČSSD si od toho slibuje úsporu a navíc to, že by prezidentská předvolební kampaň nepřipadla na nejmrazivější měsíce roku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil o takové změně ale pochybuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeroným Tejc (ČSSD) | Foto: www.tejc.cz

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS se na demokracii šetřit nemá. „Zkrátka demokracie něco stojí, svobodné volby také něco stojí a měnit mechanismus voleb jen proto, že to bude ekonomicky méně nákladné, mě nepřipadá úplně šťastné,“ řekl ministr.

Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc připomněl, že šestileté funkční období může kromě úspor při volbách mimo jiné i posílit pozici hlavy státu. Navíc přidal seznam zemí, kde vládnou prezidenti šest i více let.

„V zemích jako je Francie, Irsko a Itálie je prezident volen na sedm let a v nám asi nebližším Rakousku z pohledu přímé volby je to šest let,“ přiblížil.

Návrh na prodloužení funkčního období prezidenta předloží ČSSD na středečním jednání s koalicí, kdy se už podruhé sejdou k debatě o přímé volbě hlavy státu.

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme