Čtyři fotbaloví sudí přišli na dva roky o práci

V korupční aféře v první fotbalové lize padly první tresty. Disciplinární komise dnes potrestala čtyři z pěti rozhodčích: Václav Zejda, Jaromír Hlaváč a Bohuslav Krátký dostali zákaz činnosti rozhodčího a jakýchkoliv funkcí ve fotbalovém svazu na 24 měsíců a pokutu 50.000 korun za přijímání úplatku. Stejný trest vyslechl i Stanislav Hruška, u něj bylo ale důvodem vyžadování úplatku a znevážení jména fotbalového svazu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Hruška

Stanislav Hruška | Foto: Michal Doležal

Proč byly uděleny nejtvrdší tresty, vysvětlil šéf disciplinární komise Alexander Károlyi. "Ta provinění byla velmi závažná. Podklady, které máme od policie, konstatovaly, že ta provinění jsou na základě záznamu operativní techniky, a to je v disciplinárním řízení velmi závažný důkaz," uvedl Károlyi.

K trestům se rozhodčí odmítli vyjádřit. Nesouhlasné stanovisko sdělil jen právní zástupce Václava Zejdy Karol Hrádela. "Disciplinární komise potvrdila, že nemá jakýkoliv důkaz kromě tvrzení policie o tom, že jsou odposlechy, a kromě rozhodnutí státního zástupce. Pokud disciplinární komise rozhoduje aniž by měla jediný důkaz, tak se mi zdá její rozhodnutí přinejmenším předčasné a nevhodné," míní obhájce.

Podle Karolyiho nebyl důvod čekat na případný výsledek jednání soudu, před který se případ těchto rozhodčích může dostat. "Disciplinární řízení není závislé na trestním stíhání a obráceně, to znamená, že pokud by je orgány činné v trestním řízení nebo soud osvobodil, tak to se týká jejich občanských práv. Disciplinární řízení se jich dotýká jako rozhodčích první fotbalové ligy."

Případ dalšího rozhodčího Josefa Dvořáčka a také klubu 1. FC Synot disciplinární komise odročila na další jednání, které proběhne 24. června a na které jsou předvolání také bývalý sportovní ředitel Synotu Jaroslav Hastík a delegát Pavel Spišiak.

Počet lidí stíhaných policií kvůli korupci ve fotbale se nejspíš zanedlouho ještě rozšíří. Policie chystá na půlku července jednu z historicky největších akcí, která má zasáhnout proti korupci v českém fotbale. Desátého července totiž kriminalistům vyprší lhůta na vyhodnocení důkazů, které o úplatkářství mezi fotbalovými kluby a rozhodčími získali.

Korupce se nevyhýbá ani takovým fotbalovým velmocím, jako jsou Anglie či Německo, ale v Česku fotbalové úplatkářství přerostlo do obludných rozměrů. Nejenže sportovní kluby uplácejí rozhodčí, prodávají se zápasy, ale uplácejí i sami sudí, aby mohli rozhodovat v nejprestižnější soutěži - 1. lize.

Podle kroměřížského státního zástupce Pavla Pukovce to v jednu chvíli vypadalo, že se jeden z obviněných, rozhodčí Josef Dvořáček, na základě své stížnosti stíhání vyhne. "Policejnímu orgánu jsem uložil, aby neprodleně opětovně vyhodnotil ty důkazní materiály, zda se nedopustil spáchání trestného činu přijímání úplatků, ovšem jinou formou. Policejní orgán tak v průběhu tohoto týdne učinil a k dnešnímu dni je opětovně stíháno všech šest osob."

Jak uplácení zpravidla probíhá, přibližuje někdejší trenér několika ligových klubů Josef Zadina. "Rozhodčí využívají toho, když klub hraje o postup anebo když hraje o záchranu. Ten klub je pod takovým tlakem, že si musí aspoň pojistit to, aby rozhodčí pískal na rovinu, aby ten klub nepoškodil."

Policie v rozsáhlé aféře stále vyhodnocuje důkazy z nasazených odposlechů a sledování. Naznačuje přitom, že v půli července naráz obviní možná i dvacítku fotbalových funkcionářů a rozhodčích.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Ondřej Prokop, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme