Demonstrace nacionalistů a anarchistů v Praze

Pochod nacionalistů slavících v Praze výročí vzniku samostatného československého státu skončil před chrámem sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Anarchisty, kteří protestovali proti manifestaci nacionalistů a chtěli následovat stoupence Vlastenecké fronty na Vyšehrad, zablokovala na Rašínově nábřeží policie. Obě shromáždění se obešla bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi šest desítek mladých příznivců anarchistického hnutí se nejprve krátce po poledni sešlo na Jiráskově náměstí, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s projevy extremismu v ČR. Svolavatel akce Ondřej Slačálek z Československého anarchistického sdružení před shromážděním řekl, že celkové klima v ČR stále více nahrává "omezování základních lidských práv, protilevicové hysterii i xenofobii a rasismu".

Anarchisté se poté přesunuli na nedaleké Palackého náměstí, na kterém měli povolené shromáždění do 13:50. Pod sochou Palackého rozvinuli transparent s nápisem Proti fašismu a očekávali příchod příznivců Vlastenecké fronty, kteří měli na stejném místě nahlášenu akci od 14:00. Ti se však po dohodě s policií přesunuli do přilehlých Zítkových sadů. Kvůli hlasitým protestům anarchistů proti fašismu však skončilo jejich shromáždění předčasně.

Za policejní asistence se nacionalisté vydali na pochod k Vyšehradu. Anarchisty, kteří se je pokusili následovat, policejní těžkooděnci obklíčili na křižovatce Rašínova nábřeží s Trojickou ulicí a zablokovali jim cestu. Zkontrolovali jim doklady a anarchisté se krátce po 15:00 rozešli. Před 15:00 skončila i demonstrace Vlastenecké fronty na Vyšehradě.

Protesty mladých levicových aktivistů proti shromáždění nacionalistů a skinheads a proti jejich pochodu pražskými ulicemi přerostly loni v potyčky s policií. Policisté na Tylově náměstí zadrželi desítky mladých lidí. Letos policisté předvedli podle Evy Miklíkové z tiskového oddělení pražské policie čtyři osoby, které se nemohly na místě prokázat platným dokladem totožnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme