Demonstrace nacionalistů a anarchistů v Praze

Pochod nacionalistů slavících v Praze výročí vzniku samostatného československého státu skončil před chrámem sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Anarchisty, kteří protestovali proti manifestaci nacionalistů a chtěli následovat stoupence Vlastenecké fronty na Vyšehrad, zablokovala na Rašínově nábřeží policie. Obě shromáždění se obešla bez incidentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asi šest desítek mladých příznivců anarchistického hnutí se nejprve krátce po poledni sešlo na Jiráskově náměstí, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s projevy extremismu v ČR. Svolavatel akce Ondřej Slačálek z Československého anarchistického sdružení před shromážděním řekl, že celkové klima v ČR stále více nahrává "omezování základních lidských práv, protilevicové hysterii i xenofobii a rasismu".

Anarchisté se poté přesunuli na nedaleké Palackého náměstí, na kterém měli povolené shromáždění do 13:50. Pod sochou Palackého rozvinuli transparent s nápisem Proti fašismu a očekávali příchod příznivců Vlastenecké fronty, kteří měli na stejném místě nahlášenu akci od 14:00. Ti se však po dohodě s policií přesunuli do přilehlých Zítkových sadů. Kvůli hlasitým protestům anarchistů proti fašismu však skončilo jejich shromáždění předčasně.

Za policejní asistence se nacionalisté vydali na pochod k Vyšehradu. Anarchisty, kteří se je pokusili následovat, policejní těžkooděnci obklíčili na křižovatce Rašínova nábřeží s Trojickou ulicí a zablokovali jim cestu. Zkontrolovali jim doklady a anarchisté se krátce po 15:00 rozešli. Před 15:00 skončila i demonstrace Vlastenecké fronty na Vyšehradě.

Protesty mladých levicových aktivistů proti shromáždění nacionalistů a skinheads a proti jejich pochodu pražskými ulicemi přerostly loni v potyčky s policií. Policisté na Tylově náměstí zadrželi desítky mladých lidí. Letos policisté předvedli podle Evy Miklíkové z tiskového oddělení pražské policie čtyři osoby, které se nemohly na místě prokázat platným dokladem totožnosti.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme