Děti z Beslanu možná přiveze příští týden speciál ČSA

Druhá skupina dětí a rodičů z jihoosetského Beslanu přijede do Česka možná příští týden. Původně měla nastoupit čtyřtýdenní ozdravný pobyt v Karlových Varech už ve středu, ruský Červený kříž jim ale odmítl uhradit letenky. Česká strana nyní nabízí dopravu leteckým speciálem Českých aerolinií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

První skupina dětí z Beslanu, které se vzpamatovávají z traumat po zářijovém teroristickém útoku, pobývala v karlovarské léčebně Mánes zhruba čtyři týdny. Do Ruska odletěla 29. prosince. Stejně jako v prosinci mělo včera přiletět 43 dětí a 30 dospělých.

Ruská strana, která měla hradit cestu do Česka, však kvůli karlovarskému podnikateli Isaji Novotnému od dohody ustoupila a výprava se nedostala do letadla. Novotný v Rusku neoprávněně vystupuje jako jediný zástupce České republiky a údajně přesvědčil ruský Červený kříž, aby děti do Karlových Varů nyní neposílal a jednal pouze s ním.

Při cestě první skupiny do Karlových Varů podnikatel ruského původu prosazoval, aby děti byly v soukromém sanatoriu Kriváň, a nikoliv ve státním zařízení Mánes, kde nakonec měsíc prožily. Včera Novotný, který pro lázeňská sanatoria zajišťuje v Rusku klientelu, ČTK řekl, že druhá skupina nepřiletěla kvůli novoročním svátkům a školním prázdninám.

Pobyty organizuje ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem zahraničí. Podle mluvčího Víta Koláře ministerstvo zahraničí dokonce nabízelo dopravu leteckým speciálem. Česká strana nyní po Rusku žádá, aby vysvětlilo, proč odmítá dětem z Beslanu pomoc. "Nejsme připraveni pomáhat některým zájmům soukromým, protože my chceme pečovat o ty děti, nikoliv někoho nechávat vydělávat," řekl včera České televizi ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Ministerstvo zdravotnictví nakonec využilo nabídky Českých aerolinií přepravit beslanské děti leteckým speciálem ČSA. Příští týden má ruský Červený kříž potvrdit, zda nabídku přijme. Pokud ano, děti by mohly v Karlových Varech v doprovodu rodičů strávit měsíční ozdravný pobyt už od poloviny příštího týdne. Podle informací ČT byla druhá skupina, která v Rusku čekala na odlet, rozpuštěna a bude ji třeba znovu zorganizovat.

Teroristé zadržovali v září v beslanské škole přes 1000 lidí z nichž 330 zemřelo. Mezi oběťmi bylo 172 školáků. Většina dětí, které byly v Karlových Varech, ztratila někoho ze svých blízkých. Pobyt v Česku jim měl především pomoci oprostit se od stresu. Náklady na cestu hradila ruská strana ze sponzorských darů. České ministerstvo zahraničí poskytlo na léčebný pobyt přes 1,8 milionu korun.

Martin Hromádka, Dana Rampáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme