'Nechceme Roma.' Inspekce odhalila nejvíc diskriminačních nabídek zaměstnání za čtyři roky

Hledáme ženu důchodkyni nebo zedníka, ale prosíme ne cizí národnosti ani Romy. Právě takovými diskriminačními inzeráty někteří zaměstnavatelé stále lákají uchazeče o práci. Inspekce práce loni zaznamenala nejvíc takových případů od roku 2014.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na stavbě (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Muž z Brna, který si nepřál zveřejnit své jméno, hledal loni práci. Na jednom internetovém serveru našel inzerát v následujícím znění:

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet případů, kdy zaměstnavatel diskriminoval uchazeče o práci, byl v loňském roce nejvyšší za poslední čtyři roky. Více si poslechněte v reportáži Václava Štefana.

„Hledám dva lidi pro práci na stavbě - zedníka a pomocníka. Nejlépe někoho, kdo má zkušenost s omítáním, a to nejlépe strojním. Požaduji spolehlivost a samostatnost. Práce na celý rok v okolí Blanska, Brna, Vyškova. Prosím ne Romové.“

Muž na inzerát zavolal. Během rozhovoru řekl, že je Rom a zaměstnavatel ho kvůli tomu odmítl. Se svou zkušeností se pak obrátil na neziskovou organizaci IQ Roma servis, popsala vedoucí Kariérového centra společnosti Martina Horváthová.

„Náš dlouhodobý klient, který aktivně hledal zaměstnání, se po dlouhodobém odmítání na pracovním trhu rozhodl diskriminaci řešit. Klientovi jsme pomohli podat podnět na inspektorát práce, který záležitost prošetřil,“ řekla Radiožurnálu Horváthová.

123 případů diskriminace

Zaměstnavatel dostal za inzerát od Inspekce práce pokutu 20 tisíc korun. Jak uvedla, porušil zákon tím, že diskriminoval muže při uplatňování práva na zaměstnání z rasových důvodů.

Diskriminace kvůli národnosti i postižení, ČOI pokutovala chování obchodů a restaurací

Číst článek

Za minulý rok inspektoři zjistili 123 případů nerovného přístupu a diskriminace při hledání nových pracovníků. To je nejvíc za poslední čtyři roky. Šlo mimo jiné o výběrová řízení, ale nejčastěji se to týkalo právě závadné inzerce.

„Zaměstnavatelé inzerují určité pozice, například prodavač, asistentka, servírka, zedník a v samotném inzerátu zazní, že hledají ženu, muže, důchodkyni nebo že nemají zájem o zaměstnance romského původu. Překvapivé je, že jde i o pozice středního managementu, IT specialisty nebo i ředitele,“ popsal mluvčí Inspekce práce Richard Kolibač.

Zaměstnavatelé většinou podle Kolibače uznali chybu a nabídky opravili nebo je odstranili. Část z nich ale argumentovala tím, že sami ví nejlépe, koho potřebují.

Sexuální orientace i věk

Dalších 115 prohřešků zjistila inspekce přímo na pracovišti. Lidé mimo jiné nedostávali stejnou mzdu za srovnatelnou práci. Inspektoři řešili i případ šikany kvůli sexuální orientaci nebo diskriminaci z důvodu věku.

Diskriminace na pracovišti? Loni jí bylo nejvíc za tři roky, nejčastěji kvůli pohlaví a věku

Číst článek

Přes stovku stížností na diskriminaci v souvislosti se zaměstnáním loni dorazilo do kanceláře Veřejné ochránkyně práv. Jejich počet se oproti minulům rokům mírně snížil, uvedla ombudsmanka Anna Šabatová.

„Obracejí se na nás třeba maminky, které se vracejí po rodičovské dovolené do zaměstnání. Setkávají se s horšími pracovními podmínkami, s nerovným odměňováním nebo třeba také se snahou zaměstnavatele ukončit s nimi pracovní poměr. Máme za sebou úspěšné případy, kdy se s naší pomocí podařilo zaměstnancům dosáhnout omluv nebo finanční kompenzace,“ popsala Šabatová.

Inspekce práce loni za zmíněné prohřešky rozdala celkem 46 pokut dohromady za 544 tisíc korun. Více se zaměřila na rozdíly v odměňování mužů a žen. Provedla 82 kontrol a v pěti případech zjistila, že zaměstnavatelé platili jiné částky na pozicích jako sládek/sládková nebo kuchař/kuchařka. Podle údajů Eurostatu v Česku ženy vydělávají téměř o 22 procent méně než muži. Jde o druhý nejvyšší rozdíl v rámci celé unie.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme