Do hypermarketů vyrazí kontroloři

České Agrární komoře došla trpělivost s kvalitou potravin v obchodních řetězcích. Jak oznámil její prezident Jan Veleba, příští týden proto posílá své odborníky na důkladné kontroly. Nejedná se prý o reakci na nedávnou mediální kauzu, ale o vyústění deset let trvajících problémů. Celá akce vyvrcholí zhruba za tři týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypernova | Foto: Alufront

Do obchodů půjdou potraviny kontrolovat coby zákazníci vyškolené skupinky lidí. Akce vyvrcholí těsně před Vánocemi, kdy zákazníci nejvíc nakupují, uvádí prezident Agrární komory Jan Veleba. "Na konci akce uděláme analýzu a předáme tyto informace ministru průmyslu a obchodu panu Urbanovi. Cílem bude navrhnout určité legislativní zásahy, aby se řetězce chovali tak, jak se chovat mají," doplnil.

Podle Gerty Mazalové ze Sdružení za ochranu spotřebitelů, které se na kontrolní akci také podílí, se obchodní řetězce chovají k zákazníkům hůř v Česku než v západní Evropě. A údajně je to proto, že jim k tomu dáváme prostor. Například velmi nízké pokuty za nekvalitní zboží. "Řekla bych, že si tady počínají jako v dobytém území. Mají nás za méněcenné zákazníky. My je musíme z tohoto omylu vyvést," řekla.

Například ředitel komunikace společnosti Ahold Libor Kytýr ale s obviněními zásadně nesouhlasí. "Pokud půjde o nějakou další kontrolu vlastního zboží ze strany dodavatelů, domníváme se, že to může být jenom ku prospěchu vzájemné spolupráce," dodal.

Avizované kontroly Agrární komory ale považuje zemědělský analytik a zároveň aktivní zemědělec Jaroslav Kubíček za populistické gesto. "Agrární komora nemá právo kohokoliv kontrolovat. Nemá to žádnou zákonnou podporu. Funkci kontroly musí plnit instituce, kterým to přísluší, to znamená například Česká obchodní inspekce, hygiena, veterinární správa a další," řekl Kubíček.

Gabriela Grmolcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme