Do jednání o politické krizi se vložil i prezident. Na Hradě přijal šéfa policie, Sobotku i Nečase
O rozsáhlém policejním zásahu a jeho dopadu na politickou scénu dnes jednal Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Přijal policejního prezidenta Martina Červíčka, šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku a o vysvětlení požádal i premiéra Petra Nečase. Posledními pak byli ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Jako první přišel na Pražský hrad policejní prezident Martin Červíček. Z jeho jednání s prezidentem nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Poté se s Milošem Zemanem sešel předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten pak novinářům řekl scénáře dalšího vývoje.
„Sdělil jsem panu prezidentovi, že ČSSD pokládá stávající situaci premiéra Nečase i celé jeho vlády za zcela neudržitelnou. Skandál, který teď řeší vláda, pokládáme za něco, co není možné jen tak přejít způsobem, jakým to učinil dnes premiér během svého vystoupení na půdě Poslanecké sněmovny,“ řekl.
Podle něj by měli jak premiér Nečas, tak i vláda, odstoupit, a otevřít cestu k předčasným volbám. „Platí, že ČSSD za jediné demokratické vyústění současných problémů pokládá nové volby,“ zdůraznil.
Policie obvinila po razii na úřadech sedm lidí, zajistila desítky milionů i kila zlata
Číst článek
ČSSD chce podle Sobotky situaci řešit cestou, kterou zná a předpokládá Ústava ČR. To znamená usnesením Poslanecké sněmovny o jejím rozpuštění. Pro usnesení je potřeba získat 120 hlasů poslanců.
„Panu prezidentovi jsem řekl, že ČSSD v těchto hodinách jedná s dalšími parlamentními stranami o tom, zda se nám podaří získat potřebné množství hlasů pro rozpuštění sněmovny,“ uvedl s tím, že pokud se dostatečné množství hlasů podaří získat, je jednou z variant svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.
Kancelář předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové odpoledne oznámila, že od sociálních demokratů dostala žádost o svolání mimořádné schůze k hlasování o nedůvěře vládě. Podle jednacího řádu proběhne pravděpodobně příští úterý.
Po šéfovi ČSSD přijel na Hrad předseda vlády Petr Nečas. Ten po jednání uvedl, že prezidentovi řekl svůj pohled na současný skandál spojený s obviněním jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové a několika bývalých poslanců ODS a dalších lidí. Se Zemanem prý ale mluvil i o jiných věcech.
„S panem prezidentem jsme měli přátelský a korektní politický rozhovor. Jednali jsme o řádě témat jak zahraniční, tak domácí politiky. Samozřejmě pana prezidenta můj pohled na věc zajímal,“ poznamenal premiér.
Z Hradu pak Petr Nečas zamířil na jednání výkonné rady ODS. Ta se zabývá budoucností strany po dalším možném vývoji případu. Poslanci ODS zatím vyjádřili podporu Nečasovi. Místopředseda strany Jiří Pospíšil před jednáním výkonné rady v ČT vyslovil přesvědčení, že současná kauza vládu neohrozí.
Výzvy k odstoupení nevyslyším, řekl Nečas. Ve vyšetřovacích spisech se ale objevuje i jeho jméno
Číst článek
Po Nečasovi přijal prezident Miloš Zeman ministra spravedlnosti Pavla Blažka a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. O čem konkrétně s prezidentem jednali, ale neřekli. Po jednání rovnou odjeli.