Dobeš odvolal svého náměstka. Reformu VŠ povede Wilhelm

Ministr školství Josef Dobeš (VV) odvolal svého náměstka pro vysoké školy Jana Kouckého. Vystřídá ho bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, který povede reformu vysokých škol. Ta má v budoucnu vysoké školy rozdělit do tří typů institucí - vzdělávací, výzkumné a profesní. Reformu má vláda schválit na konci roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš | Zdroj: ČTK

„Je potřeba mít jasné reformní body, z nichž neustoupíme, a na druhé straně se ubráníme jakýmkoli tlakům. To přesně skýtá osobnost bývalého rektora Karlovy univerzity a předsedy České konference rektorů profesora Wilhelma,“ řekl ke jmenování nového náměstka Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Josef Dobeš a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls ve Světě o druhé.

Ministerstvo školství chce také více podpořit obory, které budou na školách excelentní. Zároveň by se měla změnit akreditace oborů a škol. Kvalitu vzdělávání by posuzovali odborníci, například ze zahraničí.

„První, co je potřeba jasně nasměrovat, je otázka diversifikace vysokých škol. Měly by se nastavit kritéria a podle těchto kritérií nechat školy vyvíjet,“ upřesnil Wilhelm. Jako bývalý rektor Univerzity Karlovy chce teď vést o připravovaném vysokoškolském zákoně debatu s rektory, studenty a dalšími odborníky.

Hodnotící agentura

Právě z akademické sféry už zazněla například obava, zda budou mít studenti zájem o dvouleté obory, které chce ministerstvo rovněž zavést. Miroslav Jašurek, předseda studentské komory Rady Vysokých škol Rádiu Česko řekl, že kvalitu studia sníží také školné.

„Stát má potom tendenci investovat stále méně veřejných prostředků do vysokoškolského vzdělání. Školné se zvyšuje a nakonec dochází k roztočení duhové spirály, kdy si studující musí brát na to stále vyšší a vyšší školné, vyšší a vyšší půjčky. A třeba ve Velké Británii se ukazuje, že půjčky už ani nejsou schopni splácet,“ řekl Jašurek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s rektorem Vysoké školy ekonomické v Praze Richardem Hindlsem v pořadu Stalo se dnes

Odložené školné by ale podle Dobeše nemělo omezit studium nadaných dětí ze sociálně slabých rodin. „Protože rok před zavedením odloženého školného, v roce 2012 – 2013 musíme mít připravený zákon o finanční pomoci studentům, kde bude velká síť sociální pomoci pro sociálně slabé studenty,“ podotkl Dobeš.

Tvrdí, že teprve v roce 2013 - 2014 se přijme takzvané odložené školné. „To znamená, až po absolvování. A až absolvent dosáhne platu vyššího než je průměrný plat v České republice,“ upřesnil ministr školství.

Návrhy už se staly terčem mnoha kritiků z oboru, kterým se nelíbí především údajné omezení akademických svobod. Někteří odborníci také nepovažují za nejlepší nápad, aby vedle Akreditační komise, která rozhoduje o tom, zda daný obor, či škola budou fungovat, posuzovala kvalitu škol i hodnotící agentura.

„V tuhle chvíli se mi nezdá návaznost mezi akreditační komisí a agenturou jasná. Kdybych se měl rozhodnout, nepovažoval bych za nutné, aby agentura existovala,“ uzavřel rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls.

Igor Maňour, Martina Mašková, Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Petra Benešová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme