Evropská unie vyplácí dotace na nevýrobu. Je to zvěrstvo, řekl Zeman na zahájení Země Živitelky

Prezident Miloš Zeman tradičně zahájil českobudějovický agrosalon Země Živitelka. V úvodu kritizoval Evropskou unii za to, že vyplácí dotace na nevýrobu. Je to zvěrstvo, dodal prezident s tím, že tak brzdíme vlastní výrobu. Zeman se v posledních čtrnácti dnech na veřejnosti neobjevoval. Naposledy začátkem srpna přivítal hejtmany na zámku v Lánech, kde pak od 14. do 18. srpna trávil dovolenou.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exprezdient Václav Klaus a prezident Miloš Zeman na zahájení agrosalonu Země Živitelka | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

„V poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikračuje ke krokům, o nichž jsme až dosud četli pouze v románech, a sice že vyplácí dotace na nevýrobu,“ řekl v úvodu prezident Miloš Zeman.

Kampaň by to byla, kdyby řekl 'volte mě', zastává se prezidenta ústavní právník Gerloch

Číst článek

„Připadá mi to jako naprosté zvěrstvo. Pokud vůbec máme vyplácet dotace, tak pro to, abychom něco vyrobili, a ne abychom výrobu zastavovali. Týká se to třeba konkrétně mléčných produktů, ale ne jenom jich,“ doplnil s tím, že tak někdy dotacemi brzdíme vlastní výrobu.

Prezident následně připomněl kritiku vůči protiruským sankcím, které podle něj škodí českému průmyslu a zemědělství. Dodal, že v listopadu se Rusko chystá navštívit a že ho doprovodí početná podnikatelská delegace.

Úvodního dne výstavy se prezident Miloš Zeman účastnil také v předchozích čtyřech letech. Kromě hlavy státu zahájili výstavu i jeho předchůdce Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD a šéfové oborových organizací potravinářů a zemědělců.

Prezident má pak po dovolené opět nabitý program. Příští týden se v úterý setká s účastníky paralympijských her a ve středu přijme české velvyslance, kteří jsou v Česku na pravidelné poradě. Začátek školního roku přivítá 4. září na Střední průmyslové škole technické v Praze 4.

Začátkem září se pak Zeman chystá do Moravskoslezského kraje. Během své cesty se zastaví v obci Větřkovice, ve Studénce, v Novém Jičíně, Českém Těšíně a v Hlučíně.

Agrosalon navštíví na 100 tisíc lidí

Českobudějovický agrosalon Země Živitelka je největší zemědělskou výstavou. Každoročně se na novinky ze světa kombajnů, traktorů, potravinářství i myslivosti přijde podívat na 100 tisíc lidí.

Počet vystavovatelů letos vzrostl o čtyřicítku zhruba na 550. Oproti loňsku se také o 10 tisíc metrů čtverečních zvětší výstavní plocha, obsazeno je 15 z 25 hektarů českobudějovického výstaviště.

Novinkou by mělo být rovněž větší zaměření na rodiny s dětmi, které se na začátku areálu budou moci učit, jak funguje les, uplést si vlastní housku nebo zaskákat si na nafukovacím kombajnu.

Součástí agrosalonu tradičně bývají národní dožínky. Letos se uskuteční v sobotu 26. srpna. Slavnostního ukončení žní se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Organizátoři počítají s tím, že na výstavě budou vystavovatelé z 22 zemí. Dorazit by měli například z Dánska, Estonska, Francie, ale také z Ghany, Japonska nebo ze Spojených států amerických.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme