Exprezidenti Klaus a Zeman mají v ohni mnoho želízek. Burcují je proti vládě a ke spolupráci s ANO

Hnutí ANO, SPD, Přísaha a Motoristé, koalice Stačilo! nebo ČSSD Jiřího Paroubka. Těmto všem subjektům vyjádřili podporu bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. Oba nikdy tak úplně neodešli do politického důchodu a svůj neformální vliv dál využívají. V poslední době se sami nominovali do role zprostředkovatelů možného nového koaličního partnera pro ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a exprezident Václav Klaus.

Exprezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus | Zdroj: Pražský hrad

Dubnová celostátní konference SPD dál prohloubila srůstání opozičního hnutí s myšlenkovými světy dvou posledních hlav státu Václava Klause a Miloše Zemana.

ODS a ČSSD v SPD

Z výrazných tváří Okamurova hnutí SPD jsou bývalými členy ODS místopředseda Radim Fiala, lídr do eurovoleb Petr Mach nebo Miroslav Ševčík z VŠE, který s hnutím spolupracuje. To bývalých sociálních demokratů je v SPD ještě mnohem více, konkrétně europoslanec Ivan David, poslanci Jaroslav Foldyna, Vladimíra Lesenská a nedávno zesnulý Jaroslav Bašta nebo experti spolupracující s hnutím jako Martin Pecina a Zdeněk Koudelka.

Oba se již dávno rozkmotřili se svými starými stranami ODS a ČSSD a od té doby podporují různé jiné politické subjekty. Společné mají to, že svou politiku orientují proti současné vládě.

Byť se před časem mohlo zdát, že oba napevno zakotvili u Okamurova hnutí SPD, ve skutečnosti oba hrají s více kartami. Oběma do značné míry konvenují obě sněmovní opoziční hnutí, kromě SPD i Babišovo ANO.

Zvláště u Klause jde o kuriózní spojenectví, jelikož spouštěčem Babišova vstupu do politiky byl podle šéfa ANO televizní rozhovor s Klausem.

„Dávali rozhovor s Václavem Klausem. Viděli jste nějaký? Všechny jsou stejné. Stejné fráze, stejné vytáčky, stejné obří ego. (…) Radši jsem vypnul televizi a šel spát. Třeba mě to naštvání přejde. Ale nepustilo mě. A nepustilo mě ani další den. A ani o týden později. A tehdy jsem si řekl, že ho aspoň přetavím v něco užitečného, protože už je načase s tou situací v zemi něco udělat. Založil jsem hnutí ANO.“

Andrej Babiš (2017 / kniha O čem sním, když náhodou spím)

Babiš jinak Klause dříve popisoval jako „největší polistopadové zlo“, teď jsou z nich přitom konzervativní druzi, kteří se loni potkali na národovecké konferenci CPAC v Budapešti.

Zeman se v projevu na zmíněné dubnové konferenci SPD zmínil, že by v budoucí vládě rád viděl obě partaje. „Jako občan si přeji po parlamentních volbách vládní koalici hnutí ANO a SPD,“ uvedl.

7:59

Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat

Číst článek

K tomu se v kampani před nedávnými eurovolbami přidali noví oblíbenci obou exprezidentů.

Klausovi favorité

Klaus v evropských volbách podporoval koalici Přísahy a Motoristů, dorazil do jejího volebního štábu a mluví o ní jako o velmi pozitivním příběhu tohoto volebního klání.

„Z nuly se dostat na víc než deset procent hlasů při takové nepřízni médií je neuvěřitelný výsledek,“ chválil Klaus hned po volbách. „Jsem rád, že se taková strana u nás objevila,“ doplnil.

Nelze jej podezřívat, že by se mu extra zamlouval zrovna lídr Přísahy Róbert Šlachta, jistě daleko bližší jsou mu Motoristé sobě, kteří si pohrávají s přezdívkou „ODS revival“ a jsou závanem klausovské ODS.

Radost ve štábu Přísahy a Motoristů. Zleva Petr Macinka, Filip Turek, Václav Klaus a Róbert Šlachta | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Lídrem koalice pro volby do Evropského parlamentu byl Filip Turek, který se ke Klausovu odkazu otevřeně hlásí, předsedou Motoristů je mluvčí a manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka, šéfem pražské buňky je exposlanec za ODS a bývalý Klausův poradce Boris Šťastný a do volebního štábu přijel koalici podpořit i končící europoslanec ODS a velký klausovec Jan Zahradil.

Když den po volbách Turek natáčel pořad Dvacet minut Radiožurnálu, seděl přitom v Institutu Václava Klause, kde toto volební uskupení vyhodnocovalo volby.

„Najednou se objevil politický subjekt, který neříká prázdné fráze, nenaskakuje na progresivistickou ideologii dneška, říká „ne migraci“, odmítá tu šílenou věc, kterou je zelená ideologie a její dovětek v realitě Green Deal. To jsou hesla, která hlásám celá desetiletí – a někdo je najednou hlásá podobným způsobem.“

Václav Klaus (15. 6. 2024 / Lidové noviny)

Motoristé tak jednoznačně předjeli Klausova dřívějšího jasného favorita SPD, kterého v minulých volbách volil, jak potvrdil. Okamurovo hnutí si přitom za lídra do eurovoleb vybralo bývalého Klausova poradce a zakladatele Svobodných Petra Macha. Volební výsledek SPD i fakt, že byl Mach nakonec překroužkován a křeslo nezískal, ukázal, že pro nespokojené pravicové voliče byl Turek uvěřitelnější.

Zemanovi spojenci

26:48

Klaus i Zeman rádi provokují, kritika jim dodává energii, říká novinář Dolejší

Číst článek

Zatímco Klausovi favorité uspěli, Zemanovo nové želízko v ohni vůbec. V souladu se svým dlouhodobým plánem zničit dřívější ČSSD (dnešní SOCDEM) podpořil v eurovolbách novou ČSSD (Českou suverenitu sociální demokracie) vedenou Jiřím Paroubkem, která ovšem neuspěla.

Zeman to má ale rozehrané na několika frontách. „Kdybych měl tři hlasy, tak jeden dám hnutí ANO, druhý SPD a třetí ČSSD. Ale protože mám jen jeden hlas, dám ho své přítelkyni Kláře Dostálové,“ říkal těsně před eurovolbami a ukázalo se, že jeho hlas nakonec zamířil za vítězkou voleb.

Po volbách pak nezapomněl zmínit, že jej sice překvapil Turkův úspěch, naproti tomu ale prý očekával dobrý výsledek šéfky komunistů Kateřiny Konečné, která vedla koalici Stačilo! Ta by tak v jeho pomyslném pořadí hlasů mohla zabírat čtvrté místo za ANO, SPD a ČSSD.

Se svými politickými spojenci ať už z Česka, či ze zahraničí se Zeman nejčastěji potkává během pracovních střed ve své kanceláři na Praze 6, kam za ním politické návštěvy přijíždí.

Kromě zmíněných domácích spojenců to v poslední době byl i maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský prezident Peter Pellegrini i premiér Robert Fico.

Klausovy a Zemanovy strany

Vztah Václava Klause se stranou, kterou založil, prošel turbulentním vývojem. ODS vedl v letech 1991–2002. Velké trhliny získal vztah na kongresu v roce 2002, kdy navzdory jeho přání delegáti zvolili předsedou Mirka Topolánka.

Když Topolánek jako premiér zkraje roku 2008 prosadil Klausovo znovuzvolení v nepřímé prezidentské volbě, netrval Klausův vděk ani do konce roku. V prosinci 2008 se na kongresu vzdal titulu čestného předsedy a od té doby ODS okopává kotníky.

Před sněmovními volbami 2010 Klaus vyjádřil sympatie k nově založeným Svobodným Petra Macha a Suverenitě Jany Bobošíkové. Její formace, která se tentokrát jmenovala Hlavu vzhůru, si dala Klausovu fotku na billboard před sněmovními volbami 2013.

O čtyři roky později se částečně vrátil k podpoře ODS, ale jen proto, že za ni kandidoval jeho syn. „Tentokráte nám to usnadnil náš syn, jinak by to bylo strašlivě těžké,“ řekl tehdy o dilematu, koho volit.

Klaus mladší si po odchodu z ODS založil stranu Trikolora, která šla do sněmovních voleb 2021 společně se Svobodnými a Soukromníky, do Sněmovny se ale nedostala a loni podepsala memorandum o spolupráci s SPD. Voličem Okamurovy partaje je Klaus starší od komunálních voleb 2022.

V letošních eurovolbách podporoval koalici Přísahy a Motoristů.

Miloš Zeman z ČSSD vystoupil v roce 2007 kvůli sporům s tehdejším předsedou strany Jiřím Paroubkem. Po letech strávených v předčasném důchodu na Vysočině založil Stranu práv občanů Zemanovce, kteří se ale nedostali do Sněmovny ve volbách 2010, 2013 ani 2017. Předloni partaj zanikla.

Ve volbách do Evropského parlamentu pak Zeman opět po letech volil ČSSD, v posledních sněmovních volbách 2021 pak hnutí ANO a v loňských prezidentských volbách jeho předsedu Andreje Babiše.

V tom se nakonec oba exprezidenti setkali. I Klaus přes původní váhání nakonec v boji o Hrad podpořil šéfa ANO.

K Babišovi má Zeman nadále blízko, přesto se v poslední době pevně přimkl i k SPD, na jejímž sněmovním semináři letos v lednu vystoupil a v dubnu přijel i na přátelskou návštěvu konference SPD.

Nejde však o jediné želízko v ohni, které Zeman má. V minulosti podporoval i KSČM a v únoru zavítal na sjezd ČSSD. Ovšem jiné ČSSD, než kterou přivedl v roce 1998 do vlády. Jde o několikrát přejmenovaný politický subjekt Jany Volfové. V minulosti mimo jiné nazvaný jako Suverenita – Blok Jany Bobošíkové nebo Volný blok, nyní ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie. Předsedou je Jiří Paroubek.

Miloš Zeman a Václav Klaus v hlubokých 90. letech | Zdroj: Profimedia

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme