Steinmeier jako první německý prezident navštívil památník heydrichiády. Poté zamířil na Pražský hrad

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek u krypty kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident. Steinmeiera následně přivítal s vojenskými poctami na Pražském hradě prezident Miloš Zeman.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:40 26. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steinmeier u pravoslavného kostela položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. V minulosti se do ní vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států.

Německý prezident přijel vlakem do Prahy. Povečeřel se Zemanem v Lánech, setká se i s Babišem

Číst článek

Památník navštívili třeba rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.

Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Následně Steinmeier zamířil na Pražský hrad, kde ho přijal prezident Miloš Zeman. Steinmeiera na prvním hradním nádvoří uvítala v 11.00 čestná jednotka Hradní stráže i její hudba, která zahrála mimo jiné německou a českou hymnu.

Součástí ceremonie byla i vojenská přehlídka. Stejně jako při květnové návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče český prezident ceremoniál absolvoval na vozíku.

Následovalo společné jednání a oběd. Zeman poděkoval Steinmeierovi za podporu Německa v době covidové pandemie a za návštěvu krypty. „Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ dodal k tomu český prezident.

Steinmeier dorazil na návštěvu Česka ve středu odpoledne netradičně vlakem. Na prvním nádvoří si prohlédl sochu zachránce československých židovských dětí Nicholase Wintona a v Lánech položil květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté následovala soukromá večeře s prezidentem Zemanem, která se podávala pod širým nebem ve stanu. Vedle obou prezidentů k ní zasedly i první dámy - Ivana Zemanová a Elke Büdenbenderová.

Před 79 lety sedm statečných parašutistů vzdorovalo německé přesile. Bránili se hodiny

Číst článek

Ve čtvrtek odpoledne si Steinmeier ještě prohlédne Strahovský klášter a jeho knihovnu a setká se s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Čtvrteční program zakončí slavnostní recepce na německé ambasádě pro pozvané hosty.

Prahu německý prezident opustí v pátek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Cestou do Německa se zastaví v Ústí nad Labem, kde navštíví chystanou expozici o česko-německých vztazích. Poté z Ústí odjede vlakem zpět do Berlína.

Steinmeier byl na poslední oficiální návštěvě Prahy v září 2017. Se Zemanem se viděli i rok poté, kdy se český prezident vydal do Berlína. Další cestu hlavy německého státu obě diplomacie plánovaly již na loňský rok, příjezd ale zhatila koronavirová krize.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme