Handicapovaní můžou absolvovat prohlídky Prahy na elektrických skútrech

Turistická sezóna je v plném proudu, historická centra českých měst se plní návštěvníky. Některá města ale vyžadují po turistech docela slušnou fyzickou zdatnost. Klasickým příkladem je Praha. Většina památek je v prudkém kopci a klasická pěší túra - zvlášť po pražských kostkách - může být pro řadu návštěvníků fyzicky příliš namáhavá, ne-li nemožná. Pro handicapované, staré, nebo nemocné turisty je ale v Praze připravena zajímavá pomůcka. Elektrický skútr.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Handicapovaní budou moci absolvovat prohlídky Prahy na elektrických skútrech.

Handicapovaní budou moci absolvovat prohlídky Prahy na elektrických skútrech. | Zdroj: ČTK

Projekt ‚Prahou na skútru‘ nabízí tělesně handicapovaným návštěvníkům Prahy možnost prohlídky historického centra. Je určena těm, pro které je chůze po městě příliš náročná. Zároveň se od průvodce dozví řadu zajímavostí.

Jak uvádí Lea Skanderová, manažerka agentury, která tuto službu zajišťuje, turisté si mohou vybrat ze tří bezbarierových tras:

„Čtyřhodinová trasa ‚To nejlepší z Prahy‘ zavede turisty přes Karlův most i na malostranský břeh. Seznámit se můžete také se Starým a židovským městem. Trasa Novým městem na skútru má podtitul ‚Na cestě k demokracii‘ a zaměřuje se na moderní dějiny.“

„Nejedná se o skútry, které běžně vídáme v Itálii. Jsou to čtyřkolová vozítka s pohonem na elektřinu, která se ovládají pouze rukama a jezdí rychlostí maximálně 10 kilometrů v hodině,“ vysvětluje Skanderová.

Nová služba pro handicapované návštěvníky hlavního města - elektrické skútry | Foto: ČTK

Vozítka mohou jezdit i po chodníku, jejich chod je naprosto tichý. Dojezd na jedno nabití je 35 kilometrů a nosnost 150 kilogramů.

Cestovní agentura a půjčovna skútrů má k dispozici licencovaného průvodce, který zná Prahu z pohledu vozíčkáře. Kromě informací o památkách tak například také ví, který chodník končí sjezdem pro vozík a který je naopak pro vozíčkáře slepou uličkou. Ví, jak se vozík dostane do Týnského chrámu nebo na Židovský hřbitov. Průvodce chodí pěšky, ale umí vozík dokonale ovládat, takže umí také poradit.

Elektrická vozítka, skútry, nevyužívají jen lidé postižení. Prohlédnout si Prahu z jejich sedaček si mohou lidé, kterým se stal nějaký úraz, nebo kterým se jen nechce jen chodit.

Jitka Hanžlová, pir, Tereza Kubíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme