Hasiči udělili 25 medailí za statečnost. Jednu si odnesl 12letý chlapec

Záchrana lidského života za cenu ohrožení toho vlastního je čin, který se nedá ničím zaplatit. Můžeme ho ale ocenit. To dnes udělalo vedení Hasičského záchranného sboru, které udělovalo hned 25 medailí za statečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile za statečnost pro Miroslava Polednu | Foto: Olga Štrejbarová

Šiplavý kouř a plameny. To viděl tehdy jedenáctiletý Miroslav Svoboda, když přišel do kuchyně jejich rodinného domu. Nezaváhal a okamžitě vynesl před dům svoji jeden a půl roku starou sestřičku. A ještě stačil přivolat na pomoc sousedy, kteří odpojili plyn a elektřinu.

Míra připustil, že se tenkrát bál. To dává jeho hrdinství ještě větší význam: „Protože jsem ji chtěl zachránit, věděl jsem, že někdo doma je,“ vzpomíná na osudové okamžiky.

Míra Svoboda seděl v sále Trojského zámečku hned v první řadě vedle dalších hrdinů, tří hasičů, kteří utěsnili potrubí, ze kterého unikal hořící plyn v ještě hořícím domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. V domě při výbuchu letos v únoru zahynulo šest lidí a několik se těžce zranilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběhy některých oceněných, kteří převzali medaili za statečnost, zaznamenala reportérka Věra Masopustová

Jeden z týmu - Marcel Stacha z hasičské stanice Bílovec v Moravskoslezském kraji - popisuje, jaké bylo rozhodování předtím, než se začali plazit na určené místo:

„Po tom přímém rozkazu jsme samozřejmě chvíli váhali, protože jsme viděli tu situaci. Ale když jsme se domluvili s kluky v průzkumné skupině, jak to provedeme, tak jsme si na to troufli a šli jsme. Byli jsme rádi, že nám to vyšlo; měli jsme takové štěstí v neštěstí,“ přiznává Marcel Stacha.

Jak potvrzuje generální ředitel hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslav Ryba, medaile za statečnost se udílejí za opravdu výjimečné činy:

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Foto: ČTK

„Vyznamenání za statečnost je v podstatě nejvyšší vyznamenání, které udělujeme v rámci Hasičského záchranného sboru, případně uděluje pan ministr v rámci občanů. Je to vyznamenání, které se opravdu dostává za hrdinský čin, kdy byl zachráněn lidský život s nasazením vlastního života,“ říká Ryba.

Hasičský záchranný sbor udělil u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa celkem pětadvacet medailí za statečnost. Kromě už zmíněných hrdinů dalších 19 medailí dostali hasiči, kteří zachránili životy při letošních povodních. Jednu si odnesl muž, který jako svědek dopravní nehody vytáhl zraněného řidiče z hořícího kamionu.

Za každou jednotlivou medailí je příběh, na jehož konci je zachráněný lidský život.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme