Hysterická mašinérie úředníků, říká obžalovaný z házení vajec na Zemana

Důchodce Jindřich Frühauf, který čelí obžalobě z výtržnictví při projevu prezidenta Miloše Zemana, popřel, že k pódiu se státníkem hodil dvě vajíčka. Své stíhání označil při úterní výpovědi u soudu za hysterickou mašinérii několika úředníků. Na akci ho podle něj zadrželi policisté v civilu, kteří po něm chtěli, aby označil skutečné vrhače vajec z řad demonstrantů, což odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Frühauf | Zdroj: ČTK

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk - Frühauf. Státní zástupkyně připouští, že nikoho nezasáhl. I tak mu hrozí až dvouleté vězení.

"Neurvale mě vytáhli za rukáv nějaký dva civilové, mladý kluci. Já mu říkám: 'Co chceš?' Myslel jsem, že mi chce ukrást peněženku. Mně bylo trapně, byla to ostuda, žádný vajíčka jsem neházel. Řekl jsem jim to, byl jsem rozčílenej, snad jsem jim i tykal. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to jsou zloději. Řekl jsem mu, ať si mě klidně napíše, že nikoho udávat nebudu, protože co mně se může stát, důchodci? Ještě aby někde popotahovali studenty," uvedl třiašedesátiletý Frühauf u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Muž, který se v hlavním líčení hájí sám, tvrdí, že účast na shromáždění předem neplánoval. Byl s přáteli na obědě v restauraci poblíž vyšehradského nádraží, odkud se řada hostů vydala právě k slavnostnímu odhalení desky. Dvě Frühaufovy známé z Německa projevily přání vidět prezidenta Joachima Gaucka, který se akce rovněž účastnil. Proto na místo konání nakonec vyrazila i Frühaufova skupinka, přičemž jedna z Němek si z auta vzala vuvuzelu v německých národních barvách, aby s ní Gaucka pozdravila.

Vuvuzela ano, vejce ne

Frühauf připouští, že na vuvuzelu troubil. Rozčílilo ho mimo jiné to, že Zeman v projevu "dehonestoval 17. listopad 1989, znevažoval a zlehčoval podíl studentů". Předměty ale podle něj házeli jiní. "To byly stovky vajec, červené karty, ruce nahoře, do toho se vykřikovala hesla Miloše do koše, Dost bylo Zemana," popsal.

Policisté po akci konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem.

Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila. Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu dospělo počínání jen jednoho z nich. Soudce Frühaufovo chování původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně Táňa Dočekalová však proti tomu úspěšně podala stížnost.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme