Firmy z Agrofertu čerpaly dotace na ovocné sady pro malé podniky. Ministerstvo požaduje vrácení peněz

Čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010 až 2017 získaly víc než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu. Napsal to ve čtvrtek server SeznamZprávy.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, kam svůj majetek vložil premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (za ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podpora firmám z Agrofertu plynula na vybudování závlah a na restrukturalizace ovocných sadů, získat ji mohly podle podmínek dotačních programů mikropodniky, malé a střední podniky. Agrofert přitom vykazuje tržby v desítkách miliard korun. Firma Alimex Nezvěstice získala v roce 2010 a 2012 dotace 1,5 milionu korun, Lužanská zemědělská dostala v letech 2015 až 2017 víc než 2,8 milionu. Společnost Sady CZ čerpala v roce 2017 dotaci 2,7 milionu korun, firma MAJ využila v letech 2014 a 2017 zhruba půl milionu korun.

Policie požádá o více času na vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Původně mělo skončit v polovině prosince

Číst článek

Ministerstvo zemědělství se třemi ze čtyř firem zahájilo v roce 2018 řízení o odnětí podpory, že mají podniky dotace vrátit, nakonec potvrdil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Vrátit dotaci ministerstvo nechce od Alimexu Nezvěstice. „Podmínka, že dotace může být poskytována pouze malým a středním podnikům, platí od roku 2015, a to v návaznosti na odpovídající legislativní základ, který byl přijat v roce 2014,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý pro SeznamZprávy.cz.

Přednost unijního práva

Podle Václava Šmejkala z Katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy se ale Evropská komise v nařízení z roku 2014 odvolává na předchozí nařízení z roku 2006, ve kterém je jasně řečeno, že i dříve byly podmínky nastaveny pro malé a střední podniky.

„Je to unií mnohokrát opakovaný standard, který má bránit tomu, aby podnikatelské kolosy účelově čerpaly dotace na menší součásti svého impéria. Právo EU má v tomto přednost před vnitrostátním právem členských států, a to zcela jednoznačně, jde-li o podpory kofinancované z evropského rozpočtu,“ cituje server Šmejkala.

Žaloba Agrofertu

Po toastech i hnojivo. Dotaci 50 milionů má vrátit podle Evropské komise také Lovochemie

Číst článek

Proti rozhodnutí o odnětí dotací 5,5 milionu korun společnostem Lužanská zemědělská, Sady CZ a MAJ se Agrofert brání u soudu. Koncern trvá na tom, že se žádná chyba nestala. „Naše společnosti postupovaly v rámci dotačního procesu v souladu s tehdy platnými podmínkami poskytnutí dotace,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

U dotací pro ovocnáře jde o podobnou situaci jako v případu farmy Čapí hnízdo, která také čerpala peníze z programu určeného pro malé a střední podniky. Součástí Agrofertu sice v té době nebyla, ale pod koncern patřila před tím i po získání dotace. Policie proto v případu zjišťuje, zda se nejednalo o dotační podvod. V kauze trestně stíhá i premiéra Babiše.

Piráti ve čtvrtek zveřejnili informaci, že firmy z holdingu Agrofert dostaly od roku 2018 na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliardy korun. Podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka to vyplývá z výpočtů protikorupčních analytiků Pirátů. Řekl také, že zdokumentovali 28 případů analogických k případu tzv. Čapího hnízda, kdy firmy z Agrofertu získaly dotace pro malé a střední podniky. Michálek proto v otevřeném dopise vyzval ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby ministerstvo tyto peníze zpětně vymáhalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme