Hospodářské noviny: Lidovci a zelení vypadli ze hry o vládu

Hospodářské noviny se zabývají politickou situací v České republice. List se zaměřuje především na včerejší jednání předsedů ČSSD a ODS Jiřího Paroubka a Mirka Topolánka. Mladá fronta Dnes předpovídá, že voda možná bude i v Česku nad zlato. Lidové noviny rozebírají kauzu Radky Kafkové z České konsolidační agentury. Odpovědnost za rodinu u nás i v 21. století stále podle Práva nese jenom žena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

O nové vládě už budou rozhodovat jen ČSSD a ODS, konstatují Hospodářské noviny s tím, že se Mirek Topolánek na tom včera dohodl s Jiřím Paroubkem. Současně se domluvili, že nepůjde o dočasnou vládu, která by zemi přivedla k předčasným volbám, ale o kabinet na čtyři roky.

List připomíná, že Jiří Paroubek už dříve naznačil dvě možné podoby kabinetu, který by byl ochoten tolerovat: menšinovou vládu ODS a "vládu odborníků", do níž by vyslaly své zástupce obě strany. Vedení občanských demokratů si podle Hospodářských novin vybralo už v úterý večer: "Jediným řešením je menšinová vláda ODS podporovaná všemi demokratickými stranami," uvedl předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý.

K takovému kabinetu, připomínají Hospodářské noviny, ale vede pouze jediná cesta - na jeho programu a obsazení se dohodnou jen Topolánek s Paroubkem. Lidovci a zelení nebudou k její podpoře ničím vázáni, mohou jí dát hlasy, pokud jim bude vyhovovat její program. List dále konstatuje, že od vlády závislé na společné podpoře ODS a ČSSD nelze čekat žádný reformní program. Jejich představy o zásadních reformách zdravotnictví, důchodů či daní jsou často v přímém protikladu. Vláda se tak omezí na údržbu země.

Lidé, kterým lokální přívalové deště vytápějí domovy, asi neuvěří, že podzemních zásob pitné vody v Česku významně ubývá. A to dlouhodobě, píše dnešní Mladá fronta Dnes. V roce 2075 budou podle hydrologů možná velké části republiky bez řek. Z vody se stane drahocenná surovina.

Odborníci tvrdí, že jde o důsledek dlouhodobých klimatických změn: otepluje se, a tudíž se odpařuje i více vody; roční množství srážek se sice netenčí, ale nejsou rovnoměrně rozloženy na celý rok. Koncentrují se jen do několika mohutných přívalových dešťů, které rychle stečou po vyprahlé zemi a nevsáknou se do ní.

Mladá fronta Dnes dále připomíná, že celá pětina světové populace trpí nedostatkem vody. Už dnes má nenahraditelnou cenu v některých - ne až tak dalekých - částech světa. Příliš se třeba neví, že jeden z důvodů permanentních válek v Palestině jsou spory o zdroje vody.

Záměr vlády oddlužit původně okresní nemocnice se nezdařil. I přesto, že do zdravotnických zařízení přišlo před čtyřmi lety ze státní kasy přes 3,5 miliardy korun, byla ke konci loňského září zadluženost zdravotnických zařízení stejná jako na začátku. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou dnes citují Hospodářské noviny.

Před třemi lety převedl stát zadlužené nemocnice na kraje, které měly vyrovnat jejich ztráty s pomocí státních dotací. Územní celky si ale musely pomoci sami. Jak deníku řekl středočeský hejtman Petr Bendl, celkem nemocnice dlužily 680 miliónů, kraj dostal jen 532 miliónů korun. Střední Čechy se tak musely i zadlužovat.

Přestože ve většině regionů přinesla přeměna nemocnic na obchodní společnosti mnohem lepší hospodaření, ministr zdravotnictví David Rath si myslí, že lepším řešením jsou neziskové organizace. Podle něj zákon o neziskových nemocnicích značně snižuje pravděpodobnost, že stát bude muset do nemocnic opět lít peníze. Podrobnosti v dnešních Hospodářských novinách.

Obchody s cizí měnou v Česku každým rokem slábnou. Přestože turistický ruch se rozvíjí, většina majitelů tuzemských směnáren zaznamenává výrazný úbytek klientů. Důvodem je to, že turisté více používají platební karty a že naše obchody a restaurace stále častěji přijímají eura, napsaly dnešní Lidové noviny.

Podle směnárníků jsou letos denní obchody zhruba poloviční než loni. Podle analytiků je úbytek klientů zejména u menších směnáren logický. Tento trend zřejmě bude posilovat, což může vést k výrazné redukci počtu směnáren v České republice. Podle odborníků vede k opětovnému zvýšení směnárenských obchodů jediná cesta, a to zaměřit se na velkou klientelu, upozorňují Lidové noviny.

Deník ještě zmiňuje případ Radky Kafkové z České konsolidační agentury. Podle generálního ředitele ČKA Zdeňka Čápa byla práce odvolané členky představenstva problematická už dříve. Čáp dnešním Lidovým novinám řekl, že v minulosti podal několikrát návrh na její odvolání. Údajně měl k její činnosti už delší dobu výhrady.

O výtkách Čápa píší i dnešní Hospodářské noviny. Ministr financí Bohuslav Sobotka ale tvrdí, že návrh na odvolání Kafkové nikdy nedostal. Lidové a Hospodářské noviny si také všímají, že na Kafkovou měli dohlížet i politici. Oba deníky dnes uvádějí, že Kafková měla dobré vztahy s vrcholnými politiky, mimo jiné se špičkami ČSSD. Jejím poradcem se před dvěma roky stal exministr Karel Březina.

Ženy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stráví denně prací přes 14 hodin. Po osmi hodinách v zaměstnání je čeká dalších 6 hodin na druhé směně doma. Více než 14 procent mužů nedělá doma prakticky nic. Zjistil to sociologický výzkum akademie věd, o kterém informuje dnešní Právo.

Jana Zemanová, Marián Vojtek, Michael Hovorka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme