Jak dál s volbou prezidenta?

Parlament nedokázal ve dvou tříkolových volbách zvolit nástupce Václava Havla, kterému 2. února končí funkční odobí. V pátek měl velmi blízko ke zvolení čestný předseda ODS Václav Klaus. Chybělo mu jen 14 hlasů. Politici už zahajují jednání o dalším postupu. Premiér Vladimír Špidla chce o řešení nynější patové situace diskutovat s představiteli všech politických uskupení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Výsledky i průběh druhé prezidentské volby, včetně fotografií a zvukových příspěvků naleznete zde.

Premiér Vladimír Špidla chce o řešení nynější patové situace diskutovat s představiteli všech politických uskupení. Schůzku svolá možná hned v pondělí nebo úterý. Vše zatím nasvědčuje tomu, že přímá volba prezidenta ještě nebude. Z vyjádření představitelů politických stran vyplývá, že si poslanci a senátoři hlasování zopakují. Může to být ale podle šéfa lidovců Cyrila Svobody až za několik týdnů.

Poslanci a senátoři by mohli nástupce Václava Havla vybírat znovu za tři až pět týdnů volbu. Do třetí prezidentské volby by ale chtěla vládní koalice přijít s jedním kandidátem. Hovoří se například o bývalých ministrech zahraničí Jaroslavu Šedivém a Jiřím Dienstbierovi či šéfovi Senátu Petru Pithartovi. Ombudsman Otakar Motejl v sobotu Radiožurnálu řekl, že by kandidaturu přijal, pokud by ho podpořila celá vládní koalice. Najít shodu ale bude pro vládní sociální demokraty, lidovce a unionisty zřejmě obtížné.

Občanští demokraté považují i nadále za nejsilnějšího favorita na úřad prezidenta svého kandidáta Václava Klause. Předseda strany Mirek Topolánek je o tom přesvědčený i po druhé volbě nástupce Václava Havla. V obou případech totiž Klaus získal v tajných hlasováních zákonodárců nejvíce hlasů, i když jejich počet nestačil na jeho zvolení. Fakt, že v závěrečném kole druhé volby chybělo Klausovi jen 14 hlasů Topolánka mrzí, ale rozhodně to nepovažuje za prohru. Šéf ODS zároveň Radiožurnálu naznačil, úvahy o postupu občanských demokratů před další volbou: "My se nyní budeme muset shodnout na dalším postupu. Nepředjímám řešení, jestli půjde o třetí volbu, nebo jestli budeme pracovat na přímé volbě. Musím k tomu získat mandát, a to nejen od vedení strany, ale i od obou parlamentních autonomních klubů," uvedl Topolánek.

Pokud by se konala třetí volba parlamentem a opět nebyla úspěšná, mohlo by na řadu přijít i všelidové hlasování. Nějaký čas ale zřejmě zůstaneme bez prezidenta - Havlovi totiž končí mandát už příští neděli. Pravomoce hlavy státu by si tak rozdělili premiér Vladimír Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Vladimír Špidla by například velel ozbrojeným silám a šéf sněmovny by mohl jmenovat a odvolávat premiéra a ministry.

Dohoda politických stran na společném prezidentském kandidátovi nebo přímá volba občany - jen tak je možné podle prezidenta Václava Havla vyřešit patovou situaci ve sněmovně a zvolit hlavu státu. Radiožurnálu to řekl mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl.

Místopředseda ODS Jan Zahradil v sobotu zopakoval, že občanští demokraté nadále podporují Václava Klause. Občanská demokratická strana necítí potřebu hledat s ostatními politickými stranami širokou shodu na dalším prezidentském kandidátovi.

Neúspěch Lidového domu ve dvojí volbě prezidenta, kdy neuspěli hned v prvních kolech Jaroslav Bureš a Miloš Zeman začali v sobotu rozebírat delegáti krajských konferencí strany. Za ostudu pro celou sociální demokracii označil obě neúspěšné prezidentské volby šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban. Na konferenci středočeské ČSSD prohlásil, že pokud bude strana nadále nejednotná, tak se stane soustem pro politické oponenty. Varovným signálem podle něj je také to, že nejvyšší orgány ČSSD o podpoře stranických kandidátů rozhodly, ale zákonodárci to nerespektovali.

V táboře Lidového domu se pravděpodobně schyluje k účtování mezi Špidlovým a Zemanovým křídlem. Nechybějí názory, že za debakl přípravy i realizace prezidentských voleb budou na březnovém sjezdu sociálních demokratů padat hlavy. Většina krajských organizací ČSSD ale v sobotu předsedu Špidlu podpořila. Konkrétně jihomoravská, karlovarská, pardubická a středočeská ČSSD. Královéhradečtí sociální demokraté však Špidlovu nominaci na šéfa strany těsně odmítli. Už ze dřívějška má podporu od ČSSD v Jihočeském, Plzeňském, Moravskoslezském a Zlínském kraji a na Vysočině.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme