Jednání o krizi ve zdravotnictví skončilo bez výsledku

Zdravotní pojišťovny daly ministryni Miladě Emmerové svůj plán na řešení finanční krize ve zdravotnictví. Ta se stále prohlubuje a momentálně v systému podle výpočtů pojišťoven chybí 10 miliard korun. Lékaři tak dostávají platby se stále větším zpožděním a Sdružení praktických lékařů proto vyhlásilo na příští týden stávku. Premiér pojišťovnám už dříve vytkl, že jen natahují ruce a předlužený systém samy vytvářejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Emmerová a J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Ministryně ale vidí hlavní problém u praktických lékařů. "Na primární péči hodně záleží, proto si myslím, že lékaři by měli znát svoji cenu v systému. Měli by se spíše snažit dohodnout, a ne šířit paniku. Občanům na klidu nepřidá, že lékaři stávkují," řekla Emmerová.

Řešení krize ve zdravotnictví ministryně vidí v zastavení vzniku nových ordinací. Podle ní by pojišťovny neměly uzavírat nové smlouvy s novými zdravotnickými zařízeními. "Pokud tento stav stačil v určitém oboru dosud, pak nevím, proč by nemohl stačit minimálně ještě rok, aby se podařilo pořádek nastavit," vysvětlila.

Své návrhy na řešení finanční krize předložily i zdravotní pojišťovny. Předsedové správních rad pojišťoven nabízejí deset způsobů, jak zastavit utrácení peněz nad možnosti vybraného zdravotního pojištění. "Chceme některé věci zregulovat, aby nedocházelo k dalšímu prohlubování deficitu, který zde je, pokud se nic nestane," nastínil Richard Schwarz za VZP.

Podle Bohdana Wojnara ze zdravotní pojišťovny mladoboleslavské Škodovky nejsou žádná zásadní opatření na pořadu dne. "Je to věc týdenního jednání, kterým budou pověřeni zástupci správních rad a zástupci Ministerstva zdravotnictví. Paní ministryně se opětovně vyjádřila v tom smyslu, že nikdy neplánovala nucenou správu nad zdravotními pojišťovnami a ani v této době o žádné takové možnosti neuvažuje," dodal Wojnar.

Jednání o řešení finanční krize ve zdravotnictví zatím nemá žádný výsledek. Nad jednotlivými návrhy se za týden znovu sejdou zástupci zdravotních pojišťoven a ministerstva s premiérem Paroubkem.

Lenka Šumová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme