Jsou známi noví držitelé ocenění Ethnic Friendly

Dalším firmám a institucím, které jsou otevřeny etnickým menšinám jako svým zaměstnancům, byly v pražském Evropském domě uděleny certifikáty pod značkou “Ethnic Friendly“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Tomáš Kužel převzal značku Ethnic Friendly

Ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Tomáš Kužel převzal značku Ethnic Friendly | Zdroj: ČTK

Česko je pravidelným terčem kritiky ochránců lidských práv. Zdejší zaměstnavatelé stále příliš často diskriminují uchazeče o práci kvůli jejich etnické nebo národnostní příslušnosti. O to víc si podle občanských sdružení zaslouží ocenit ti, kteří takové praktiky nepěstují.

Občanské sdružení IQ Roma Servis právě těmto zaměstnavatelům každoročně uděluje certifikát pod značkou "Ethnic Friendly“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka občanského sdružení IQ Roma Servis Katarína Klamková vyhlásila nové držitele ocenění Ethnic Friendly

„Dnes byly oceněny CzechPack Manufacturing, s.r.o. z Teplic, Ekoltes Hranice, a.s. z Hranic na Moravě, Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje se sídlem v Brně a Sofira Kadaň, s.r.o.,“ potvrzuje ředitelka občanského sdružení IQ Roma Servis Katarína Klamková.

„Krajské ředitelství nás překvapilo. Sami se aktivně přihlásili a podali přihlášku. Poté jsme šli na šetření a policie skutečně měla proaktivní zájem. Byla tam velká snaha týmu značku mít,“ říká Klamková.

Od roku 2011 to zaměstnavatelé toužící po ocenění mají ztížené. „Od tohoto roku chceme, aby tam bylo reálné zaměstnávání, aby alespoň jeden ze zaměstnanců byl z řad etnických menšin. To proto, aby ta značka skutečně měla praktický efekt a bylo zde provázání s reálným zaměstnáváním,“ vysvětluje Klamková. To doteď nebylo podmínkou.

Podle ní oceněné firmy a instituce nejsou úplnými výjimkami, diskriminace kvůli etnickému původu, a to hlavně vůči romských uchazečům o práci, není u zaměstnavatelů pravidlem: „Nemůžu říct, že by to bylo pravidlo. Naši i klienti z jiných organizací se s odmítavým postojem a komunikací, která jim dává najevo jistý druh ponížení, při běžné praxi ale setkávají.“

Že jsou společnosti, které se dobrovolně a veřejně hlásí k tomu, že jsou etnicky vstřícné, je podle Klamkové pozitivní. „Zmíním Safiru Kadaň, kde přímo romský zaměstnanec společnost na ocenění navrhl. A společnost tu přihlášku akceptovala. Myslím, že je dobré těmihle příklady dokazovat, že Romové jsou skutečně hodnotnými zaměstnanci,“ dodává Klamková.

Jaroslav Beránek, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme