Kancléř Mynář chce prý o bezpečnostní prověrku požádat do konce roku

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář má v plánu požádat o přísnější prověrku. Potvrdil to v České televizi. Dosud má prověrku pouze na stupeň vyhrazené, a nemůže se tak s prezidentem Milošem Zemanem účastnit všech schůzek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář | Foto: Marián Vojtek

„Bez ohledu na to, že mě k tomu pan prezident samozřejmě vyzval, byl jsem to já, který několik měsíců předtím deklaroval, že si o prověrku požádám,“ uvedl Mynář.

„Požádám v momentě, kdy budu mít k dispozici veškeré materiály, protože ono to není jenom vyplnit jeden formulář. Takže určitě bezodkladně. Já bych byl rád, kdyby se mi to podařilo tak, aby to bylo řekněme během měsíce a půl, aby to bylo všechno v kupě a mohlo se odevzdat,“ dodal.

Bez prověrky je Mynář vyčleněn nejen ze schůzí kabinetu, ale také Bezpečnostní rady státu, z jednání evropských nebo aliančních orgánů, ale dokonce i z programu státní návštěvy. Na důvěrná jednání hradní kancléř vysílá šéfa bezpečnostního odboru Pražského hradu Jana Fulíka nebo svého zástupce Petra Mužáka.

Prezident: Mynář má dvě možnosti

Získání prověrky na stupeň přísně tajné trvá až 12 měsíců. Prezident Miloš Zeman koncem října v České televizi prohlásil, že jeho kancléř si musí bezpečnostní prověrku dodělat co nejdříve, jinak prý bude propuštěn:

„Nastupují dvě možnosti. Buď si prověrku dodělat, to znamená, že ji dostane a pak zůstane kancléřem, nebo si ji nedodělá, a pak přestane být kancléřem a já si budu shánět kancléře nového.“

Podle MF Dnes nechce Národní bezpečností úřad Mynářovi prověrku udělit kvůli jeho podnikání s kontroverzními lidmi, například s Radimem Masným z Opavy. Mynář ale opakuje, že přihlášku ještě nepodal, protože nemá připraveny všechny relevantní dokumenty.

Veronika Neprašová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme