OBRAZEM: Dělníci v Ivančicích přestěhovali novobarokní kapli, nadzvednutí se podařilo až napodruhé

O několik metrů se ve čtvrtek posunula v Ivančicích na Brněnsku novobarokní kaplička. Tamní radnice plánuje opravu silnice přes městskou část Letkovice a do prostoru kolem kapličky nelze silnici vměstnat tak, aby odpovídala normám. Složitá operace, kterou obec plánovala několik týdnů, se původně měla uskutečnit už dopoledne, došlo ale ke komplikacím.

Ivančice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kapličku jsme připevnili k jeřábu a pokusili se ji nadzvednout, ale kvůli podtlaku zůstala jedna její část přilepená k zemi. Bylo tedy třeba tuto část podkopat a nahnat do ní vzduch, aby se odlepila,“ popsal potíže starosta Ivančic Milan Buček (TOP 09, kandiduje zde v komunálních volbách za Starosty a nezávislé).

OBRAZEM: Nikdy nezveřejněné snímky byly 50 let ‚ve sklepě‘. Podívejte se na okupaci Brna

Číst článek

Po několika hodinách dva jeřáby stavbu znovu zkušebně nadzvedly a tentokrát už ji bez potíží zdvihly do výšky 30 centimetrů. Zbývalo připravit dráhu pro posun, protože bylo třeba změnit uchycení lan. Krátce před 17. hodinou se přesun stavby o tři metry podařil.

Město posunutí kaple sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie z roku 1864 vyjde na 2,5 milionu korun. Ustoupit musela kvůli rekonstrukci návsi a stavbě nové silnice. „Řešení s původní polohou kapličky by bylo extrémně složité, proto jsme se rozhodli, že ji necháme posunout,“ dodal místostarosta Ivančic Jaroslav Sojka (ODS, kandiduje zde v komunálních volbách za Stranu soukromníků ČR).

Kaplička stála v zatáčce hlavní silnice a několikrát do ní narazily projíždějící automobily. Naposledy loni do této budovy narazil dodávkou podnapilý řidič. „Aby se kaplička nezřítila, nechali jsme ji za 300 tisíc korun kompletně opravit. Kde bylo možné zdivo zpevnit, tam jej zpevnili,“ doplnil místostarosta.

ČTK, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme