Klaus: Zákaz klecí v ústavech je unáhleným gestem

Případ takzvaných klecových lůžek v českých zdravotnických zařízeních má další pokračování. Prezident Václav Klaus si dnes kvůli tomu pozval na Hrad ministra zdravotnictví Josefa Kubinyiho. Jeho včerejší rozhodnutí o okamžité zrušení těchto lůžek prezident označil za unáhlené a populistické. Proti klecovým postelím v Česku se minulý týden postavila i britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klaus a Kubinyi

Klaus a Kubinyi | Foto: Stanislav Zbyněk

Prezident projevil nad unáhleným krokem ministra zdravotnictví velké znepokojení. Podle Klausova mluvčího Petra Hájka vyšlo Kubinyiho rozhodnutí vstříc "nezodpovědným a populistickým atakům na kvalitu zdravotní péče a ochranu lidské důstojnosti v České republice".

"Problém zacházení s lidmi trpícími těžkou duševní poruchou je vážný, ale nemůže být řešen vytrháváním věcí z kontextu a lacinými gesty. Takto načasovaný krok ministra Kubinyiho považuje prezident za právě takové gesto," tlumočil ostrá Klausova slova jeho mluvčí. Na zítřek svolal prezident na Hrad setkání odborníků z oboru psychiatrie.

Ministr Kubinyi na setkání zdůraznil, že klecových lůžek bylo u nás už tak velmi málo a jejich zrušení neznamená nijak zásadní zlom. Ministr argumentuje také tím, že má podporu odborné veřejnosti. Podle Kubinyiho nejde o znevažování české psychiatrie.

"Ujistil jsem pana prezidenta, že to skutečně není o tom, že by se v České republice mučili lidé v klecích, a byl bych nerad, aby to bylo takto prezentováno právě v zahraničí," uvedl ministr. Připustil nicméně, že nedomyslel druhou rovinu věci, takže jeho rozhodnutí může být vnímáno jako podlehnutí kampani.

Za používání klecí a síťových lůžek v psychiatrických léčebnách a ústavech sociální péče si Česko v minulosti vysloužilo kritiku od mezinárodních institucí či organizace Amnesty International. Ve své poslední výroční zprávě vydané v květnu AI uvádí, že zmíněná praxe je nejen krutá, nelidská a ponižující, ale i v rozporu s mezinárodním právem.

Tento týden se proti klecovým postelím v ČR postavila britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, která si stěžovala dopisem prezidentovi a premiérovi. Zájem o situaci v českých léčebnách a ústavech rozvířila v Británii před měsícem reportáž o ústavu v Rábech na Pardubicku, podle níž děti v "klecích" tráví většinu času.

Řada českých psychiatrů ale tuto kritiku odmítá. K použití klecí a síťových lůžek přistupují prý jen v nevyhnutelných případech. Jak Radiožurnálu před časem řekl ředitel léčebny v Bohnicích Zdeněk Bašný, psychiatrie dosud nedokázala najít účinné způsoby léčení některých poruch. Pacienti pak mohou být nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí.

"Jsou to právě pacienti, které se nedaří zklidnit farmakologicky v rámci dlouhodobé léčby, ohrožují své okolí nebo sami sebe, a nedaří se to ovlivnit farmakologicky nebo jinou péčí. To znamená, že jsou to často lidé s kombinovanými defekty, s těžkým mentálním defektem, který s sebou přináší také agresivní projevy," tvrdí Bašný.

Příkaz okamžitě zrušit lůžka s mříží ve zdravotnických zařízeních vydal Kubinyi v úterý. Ředitelé léčeben by podle ministerstva měli postupně zajistit lepší vybavení místností pro krátkodobou izolaci nebezpečných pacientů a zvýšit počet pracovníků.

K problému klecových lůžek v sociálních ústavech vydalo již v červnu pokyn ministerstvo práce. I tento úřad považuje používání zamřížovaných postelí za nepřípustné. Takových lůžek je v léčebnách asi sto, a to převážně síťových. Sociální ústavy mají klecových postelí se sítí a mřížemi 654.

Petr Doležel, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme