Klokánky dostanou méně peněz, nad jejich budoucností visí otazník

Budoucnost Klokánků, kde se starají o opuštěné a týrané děti, je po novém roce nejistá. Tato zařízení nevědí, jak jim budou chodit od státu peníze. Navíc by jich měly dostávat méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětský domov - Hora Svaté Kateřiny | Foto: David Hertl | Zdroj: Český rozhlas

Trápí to i rodinu Jiránkových z Lázní Libverda na Frýdlantsku, která se v Klokánku postarala už o dvě stě dětí. Nyní se starají o ročního Jozífka.

V dočasné péči kromě něj mají ještě sedmiletého Petra a čtyřletého Kristiána. Hry s nimi patří pro náhradní rodiče
k nejpříjemnějším chvilkám. Nejistota týkající se státních příspěvků na péči o děti, tedy vlastně jejich platu, naopak k těm nejnepříjemnějším.

Od Nového roku není jasné, kdy do Klokánků dorazí peníze z ministerstva práce a sociálních věcí.

„Nejdřív to bylo, že to muselo být do třiceti dnů vyplacené. Teď je to do konce měsíce, ale není to, že to do toho měsíce patří. Tudíž může být prodlení čtyři měsíce, nebudeme mít na obživu," stěžuje si Eva Jiránková.

Podle Marie Vodičkové z Fondu ohrožených dětí, který provozuje v Česku celkem 16 Klokánků, z nového zákona skutečně zmizely termíny vyplácení peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o situaci Klokánků po Novém roce připravila redaktorka ČRo Ivana Bernáthová

Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak tvrdí, že kraje peníze od státu přerozdělí včas, a bude jich dokonce víc než loni. Jen s jednou výjimkou.

Stát nebude podle Miloslava Macely, ředitele odboru rodiny a ochrany práv dětí, Klokánkům platit za dny, kdy děti odjedou k vlastním rodičům nebo na letní tábor.

„Pokud se o ně starají rodiče, proč by měl stát přispívat ještě na další zařízení. Pokud jede dítě na tábor nebo na nějakou akci a to zařízení tu akci platí, tak tam ten státní příspěvek nepozastavujeme," říká Macela.

Podle Josefa Jiránka je to ale nesmysl. Mzdy by se měly vyplácet, i když školáci, pokud je má klokánkovská rodina zrovna v péči, odjedou na prázdniny.

„Moc volna si neužijete, když tady ještě máte děti do 5 let," upozorňuje Josef.

Navíc, jak dodává jeho partnerka Eva, klokánkovská rodina stejně většinou dává původní rodině peníze na jídlo. "Pokud jsou sociálně slabí, tak nepustíme dítě, aniž bychom neměli jistotu, že mají na jídlo," říká Eva.

Jiránkovi ale stále věří, že ministerstvo udělá i výjimky a ve chvíli, kdy Klokánek bude skutečně vyplácet původní rodině dětí po dobu jejich pobytu peníze na jídlo, nebude stát peníze klokánkovské rodině krátit.

V opačném případě to budou muset dorovnat z dávek, které dostávají jako pěstouni na další děti. Není to sice podle Evy spravedlivé, ale na situaci podle ní děti doplatit nesmí.

"Není možné, abychom řekli, tady je to naše a tady vaše. Tady jedeme vysloveně děti v pěstounské péči, děti v Klokánku, vnuky, všechno na jednu hromadu," dodává Eva.

Ivana Bernáthová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme