Koalice se shodla na programovém prohlášení vlády

Vláda premiéra Stanislava Grosse má programové prohlášení a může tak příští týden požádat poslaneckou sněmovnu o důvěru. Konečný text vládního dokumentu dnes po pěti hodinách jednání doladili lídři koaličních stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Dokument pak podle očekávání na mimořádném zasedání schválila celá vláda. O důvěře kabinetu by měla Poslanecká sněmovna hlasovat příští úterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lídři koalice | Foto: Michal Krumphanzl

Poslední sporné body se týkaly zahraniční politiky, hlavně smlouvy s Vatikánem a euroamerické spolupráce, otázky splavnosti dolního toku Labe a také zákoníku práce. Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross je s kompromisním výsledkem spokojený.

"Ta podoba, tak jak v tuto chvíli je, je podoba, která zajišťuje schopnost plnit programové priority tak, jak si je jednotlivé politické subjekty stanovily. Myslím si, že skutečně umožní dvouleté fungování vlády, která nebude udržovací, ale pustí se do řady poměrně složitých projektů, které považujeme za nezbytné v této zemi realizovat," uvedl Gross.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek vítá především to, že je v programovém prohlášení obsažena příprava Vatikánské smlouvy. "Jsem spokojen, že v programovém prohlášení je uvedeno, že vláda České republiky si uvědomuje potřebu tohoto smluvního vztahu, to znamená, že jistě bude usilovat o to, aby existoval," řekl Kalousek.

Nové programové prohlášení dále počítá se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí. Vláda chce řešit také otázku majetkových přiznání, která mají podle Grosse zprůhlednit veřejné prostředí nejen v uplatnění na politiky, ale i na ty, kteří působí například v nejrůznějších fondech.

Vláda se má v programu také zavázat k tomu, že urychlí přípravu zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi. Mezi prioritami je i podpora rodin s dětmi, zvýšení podpory vědě a výzkumu, vláda je chce ale více směřovat k potřebám ekonomiky a reálného života. Kabinet je rozhodnut připravit a prosadit komplexní důchodovou reformu.

Ministři chtějí také daňově podpořit odvětví s vysokým potenciálem rozvoje a zaměstnanosti. Možnost změny sazeb daně z přidané hodnoty v oblasti cestovního ruchu je proto otevřená. Příprava nového zákoníku práce je v programovém prohlášení zmíněna ve vazbě na zpružnění trhu práce.

Koalice se sice neshodla na obnovení plošných přídavků na děti, chce ale zavést novomanželské půjčky k pořízení bydlení a přispívat chudším rodinám na školní pomůcky pro prvňáčky.

Celkově se pak všichni představitelé tří stran Grossovy vlády shodli na tom, že hlavním mottem jejich kabinetu je přivést ve zbývajících dvou letech této vlády Českou republiku k hospodářské prosperitě.

Analytici se shodují na tom, že vláda v programovém prohlášení rezignovala na uskutečnění důležitých reforem důchodového systému, zdravotnictví a sociálních výdajů. Přivítali však, že se do programu nakonec nedostala většina slibů a podpor.

Zároveň ale soudí, že jde jen o obecný dokument, který se může rozcházet se skutečnými činy kabinetu. Ekonomům nejvíce vadí vyšší zdanění bohatých a zavedení novomanželských půjček.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme