Komunální volby triumfem ODS a nezávislých

V komunálních volbách zaznamenali největší úspěch nezávislí kandidáti a z politických stran stejně jako v Senátu opět Občanská demokratická strana. Její kandidáty volilo přes 25 procent voličů, a to zejména ve velkých městech. Nejvíce zastupitelů vzešlo z nezávislých kandidátů, kteří obsadí přes 54,5 procenta z 62 000 křesel. Z politických stran bude mít nejvíce křesel na radnicích KDU- ČSL. Výsledky z vybraných obvodů můžete sledovat tady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna | Foto: Jan Rosenauer

Lidovci totiž získali téměř deset procent ze všech mandátů, přesto i oni o dvě procenta přišli. Komunisté a občanští demokraté získali téměř shodně přes devět procent mandátů a přišli tak o několik křesel. Sociální demokraté si na radnicích o něco polepšili, obsadí přes 7,6 procenta křesel. Téměř půlprocentní propad však postihl Unii svobody, která bude mít necelé procento zastupitelů. O něco lepšího výsledku dosáhlo politické hnutí Nezávislí, které počet mandátů v letošních volbách více než zdvojnásobilo.

Občanská demokratická strana triumfovala ve volbách do zastupitelstev drtivé většiny velkých měst. Přesvědčivé prvenství vybojovala v hlavním městě Praze, kde se ziskem téměř 36 procent porazila své vyzyvatele sdružené kolem Evropských demokratů Jana Kasla. Pro ty hlasovalo 18 procent Pražanů. ODS vítězila i v krajských městech: patrně nejvíc, 38 procent, má v Plzni. 35 procent voličů dalo Klausově straně hlasy v Českých Budějovicích, Pardubicích a Ústí nad Labem. Nejsilnější stranou bude také v zastupitelstvech Brna, Ostravy, Liberce, Hradce Králové, Karlových Varů, Jihlavy, Zlína a nakonec i Olomouce. V hanácké metropoli sice zvítězila tím nejtěsnějším možným rozdílem setiny procenta ČSSD, ale po přepočtu hlasů na mandáty mají občanští demokraté i v olomouckém zastupitelstvu nejvíc.

ODS v Praze podpořilo 35,54 procenta voličů, Kaslovo Sdružení evropští demokraté, nezávislí kandidáti získalo 18,37 procenta. Sociální demokraty volilo 14,66 procenta voličů, KSČM podpořilo 10,83 procenta a US-DEU 5,64 procenta pražských voličů. Koalici Sdružení nezávislých kandidátů, Strany zelených a Strany pro otevřenou společnost volilo 5,03 procenta občanů. KDU- ČSL získala v Praze podporu 4,56 procenta. V sedmdesátičlenném zastupitelstvu Prahy bude mít ODS 30 křesel, evropští demokraté Jana Kasla 15, ČSSD 12 mandátů, komunisté 8, US-DEU získala dva zastupitele, stejně jako koalice nezávislých a zelených. Lidovci budou mít jen jediného člena zastupitelstva hlavního města.

V plzeňských komunálních volbách vyhráli občanští demokraté nad ČSSD i KSČM. ODS volilo 37,88 procenta voličů a v 47členném zastupitelstvu bude mít 20 mandátů. ČSSD volilo 20,59 procenta voličů a obsadí deset křesel. Komunisté budou mít sedm křesel, volilo je 13,55 procenta voličů.

V komunálních volbách v Ostravě vyhrála ODS před ČSSD a KSČM. Občanské demokraty volilo 31,69 procenta voličů. V 55členném zastupitelstvu budou mít 20 křesel. Sociální demokraty volilo 25,72 procenta voličů, v zastupitelstvu budou mít 16 křesel. Celkem 12 mandátů budou mít komunisté, kterým dalo hlas 20,58 procenta voličů.

S velkým náskokem před ČSSD a KDU- ČSL vyhrála volby do brněnského zastupitelstva ODS. ODS dalo hlas 32,34 procenta voličů a budou mít tedy v 55členném zastupitelstvu 22 mandátů. ČSSD volilo 16,92 procenta občanů, v zastupitelstvu bude mít 11 mandátů. Po devíti křeslech obsadí lidovci, které volilo 13,83 procenta voličů, a KSČM s podporou 13,13 procenta voličů. V zastupitelstvu zasednou ještě čtyři zástupci Strany zelených, které volilo 5,79 procenta voličů.

Komunální volby v Havířově vyhrála stejně jako v sousední Karviné Komunistická strana Čech a Moravy. Dostala 25,94 procenta hlasů, a bude mít tedy 13 mandátů ve 43členném městském zastupitelstvu. ČSSD obdržela 21,49 procenta a má 11 mandátů, ODS získala 19,21 procenta hlasů a na radnici bude mít devět zástupců.

V Královéhradeckém kraji vyhrála hlasů ODS, celkem 22,29 procenta. Na druhém místě skončili podle nezávislí kandidáti a jejich sdružení s 19,36 procenta hlasů. Třetí se umístila ČSSD s 11,65 procenta hlasů. Nejvíce zastupitelů, přestože skončili druzí, získali nezávislí kandidáti, kteří tak budou mít celkem 2905 mandátů.

ODS zvítězila i na jižní Moravě, kde získala 24,85 procenta. Druhou nejsilnější stranou je tam KDU-ČSL s 15,78 procenta hlasů. ČSSD získala hlasy 14,41 procenta, KSČM 14,30 procenta voličů. Více než sto zastupitelů mají také Sdružení nezávislých s 2,90 procenta a Nestraníci pro Moravu se ziskem 2,83 procenta.

Výsledek senátních i komunálních voleb si pochvalují představitelé Občanské demokratické strany. Předseda jejího poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý prohlásil, že ODS těmito volbami "zvedla hlavu". Volbami se bude v pondělí zabývat Výkonná rada.

V komunálních volbách se letos více prosadily ženy. Na radnicích budou zastoupeny téměř 23 procenty. Je to přibližně o dvě procenta více než po volbách před čtyřmi lety. Nejvíce jsou nyní ženy zastoupeny v obci Dvory na Nymbursku, a to přes 85 procenty v tamním zastupitelstvu.

Jako posílení nikoli jen KSČM, ale levice vůbec, chápe komunální volby místopředsedkyně Komunistické strany Čech a Moravy Zuzka Rujbrová. Podle předsedy strany Miroslava Grebeníčka bude možné v mnoha městech a obcích vytvořit koalice ČSSD a KSČM s více než padesátiprocentní převahou. Se spoluprací se sociálními demokraty komunisté počítají.

Výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev magistrátů krajských měst můžete sledovat na našich stánkách.

Milan Kopp, Dušan Valenta, Helena Šulcová, Jaroslav Hausdor, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme