PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?

V Česku v pátek začala platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie koronaviru. Kabinet je schválil ve čtvrtek, platit mají minimálně do 25. října. Restaurace musejí zavírat nejpozději ve 20.00. Otevřít nesmějí posilovny, fitness centra, vnitřní bazény, koupaliště a zoologické zahrady. Další omezení se týkají nákupních center nebo diskoték. Ještě výraznější omezení začnou platit od pondělí.

Praha (Aktualizováno: 14:08 9. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí se nesmějí konat koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Co platí od pátku 9. do 25. října?

Hromadné akce

Od 9. října jsou zakázány hromadné akce s účastí více než deseti osob ve vnitřních prostorech a více než 20 osob ve vnějších prostorech, a to s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na svatbě, prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a pohřbu. Účastníci musejí dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Zakázány jsou koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, a to včetně zkoušek. Zpívat se nesmí ani ve školách či v kroužcích nebo jiných spolcích.

Restaurace a bary

V restauracích a hospodách je vedle dalšího zkrácení otevírací doby do 20.00 od pátku omezen také počet lidí u stolu na čtyři, dosud to bylo šest. Nadále mohou fungovat výdejová okénka, restaurace mohou znovu otevřít v 6.00.

Stejně jako v klubech nebo na diskotékách v nich platí také zákaz živé hudby a tance. Nebude navíc poskytována služba Wi-Fi.

Nová opatření

Denní nárůsty počtu nových případů koronaviru v Česku byly v úterý a ve středu rekordní, přírůstek se dostal nad pětitisícovou hranici. K novému maximu směřoval denní nárůst podle podvečerních čísel také za čtvrtek. Rychle se tak zvyšuje i počet lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19, pacientů ve vážném stavu a zemřelých.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bez nových opatření za dva týdny nemusely kapacity tuzemského zdravotnictví stačit.

Obchody a obchodní centra

V jídelnách v obchodních centrech (tzv. foodcourtech) se od pátku počet spolustolovníků snižuje na dva. Nebude poskytována služba Wi-Fi.

V obchodech a provozovnách služeb se mohou zákazníci zdržovat ve skupinách nejvýše po dvou lidech v aspoň 1,5metrových rozestupech. Výjimku mají stejně jako u stolu v restauracích členové jedné domácnosti.

Zoo, sportoviště a herny

Od 9. října je zakázán:

 • provoz heren a kasin
 • provoz a používání sportovišť ve vnitřních prostorech staveb (např. tělocvičny, hřiště, kluziště, kurty, ringy, herny bowlingu nebo kulečníku, tréninková zařízení) a vnitřních prostor venkovních sportovišť, posiloven a fitness center, s výjimkou tělocviku na prvním stupni základního vzdělávání v základních školách a v mateřských školách
 • provoz a používání umělých koupališť (plavecký bazén, koupelový bazén, bazén pro kojence a batolata, brouzdaliště), wellness zařízení včetně saun, solárií a solných jeskyní, pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb.

Nejsou také možné návštěvy a prohlídky zoologických zahrad. Nebudou probíhat ani mimoškolní zájmové aktivity pro děti od 6 do 18 let včetně mládežnických organizací, jako je skaut.

Bohoslužby

Bohoslužeb se může účastnit nejvýše tolik osob, kolik je míst k sezení, nejvýše ale sto. V průběhu bohoslužby se nezpívá.

Návštěvy v nemocnicích

Návštěvy pacientů jsou zakázány ve zdravotnických zařízeních, ve kterých se poskytuje lůžková péče. Výjimky tvoří:

 • přítomnost třetí osoby při porodu
 • návštěva nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností, pacientů v hospicích a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Přítomnost třetí osoby u porodu je povolena pouze při splnění stanovených podmínek.

V zařízení domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a všem odlehčovacím sociálním službám v pobytové formě jsou až na výjimky zakázány návštěvy.

Co platí od pondělí 12. do 25. října?

Hromadné akce

Pravidlo o shromáždění nejvýše deseti lidí uvnitř a nejvýše dvaceti lidí venku se začne vztahovat i na bohoslužby a jiné náboženské obřady, slavnosti, taneční akce, spolkové akce, sportovní akce a přehlídky, kromě schůzí, pracovních zasedání a soudů.

Nesmějí se konat:

 • poutě a podobné tradiční akce,
 • kongresy a jiné vzdělávací akce,
 • veletrhy,
 • koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté.

Zakázány jsou také návštěvy a prohlídky muzeí, galerií, výstavních prostorů, hradů, zámků, hvězdáren a planetárií.

Pokojná venkovní shromáždění budou omezena na nejvýše 500 lidí v rouškách, a to ve skupinách po maximálně 20 lidech při rozestupech dva metry mezi skupinami.

Svatby a pohřby

Na svatbách, prohlášení osob o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, či pohřbech a následných (smutečních) oslavách se může od 19. října shromáždit nejvýše 30 lidí.

Zpěv

Nesmí se společně zpívat ve více než pěti lidech uvnitř, s výjimkou domácností a mateřských škol.

Výuka na školách

Pro 2. druhý stupeň základních škol (vyjma nižších ročníků víceletých gymnázií, které budou dál chodit do školy) platí, že se polovina z celkového počtu tříd bude od pondělí 12. října učit ve škole, zatímco druhá polovina z domova.

Střední, vyšší odborné školy a vysoké školy včetně kurzů celoživotního vzdělávání přechází na distanční výuku. Výjimku mají zdravotnické obory univerzit s tím, že jejich studenti mohou docházet na praktická cvičení.

Další výjimky platí pro:

 • povinné školní docházky,
 • praktické vyučování a praktické přípravy,
 • školy zřízené při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy,
 • školy zřízené ministerstvem spravedlnosti,
 • praktické školy jednoleté a dvouleté.

Zakázána je také osobní přítomnost žáků při výuce na základních uměleckých a jazykových školách. Výjimku má jen individuální výuka (tj. jeden učitel a jeden žák) na základních uměleckých školách.

S výjimkou mateřských škol není v rámci výuky povolen zpěv. Sportování je povoleno opět pouze v mateřských a na základních školách.

Na 26. a 27. října jsou pro žáky základních a středních škol, konzervatoří a základních uměleckých škol vyhlášeny volné, tzv. covidové dny.

kro, sir, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme