‚Zákaz nemá rozumné opodstatnění.‘ Liga lidských práv v žalobě požaduje přítomnost otců u porodu

Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví zakázalo přítomnost otců u porodu. Ve správní žalobě se domáhají toho, aby soud opatření zrušil. Do doby, než soud ve věci rozhodne, by měl podle představ žalobců předběžným opatřením porodnicím nařídit, aby přítomnost doprovodu u porodu umožnily.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod, novorozenec

Liga lidských práv požaduje zrušení zákazu přítomnosti otců u porodu | Foto: Attribution-NonCommercial ShareAlike 2.0 Generic, Tom Adriaenssen

Ministerstvo doprovod u porodu plošně zakázalo minulou středu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Liga před týdnem v otevřeném dopisu vybídla vládu, aby zákaz zrušila. Kritizovala fakt, že ministerstvo opatření neodůvodnilo, přitom je pro rodiny drastické. Odkázala na argumenty, že otec je stejně rizikový jako rodička, protože spolu žijí.

Nabídli nám 50× dražší roušky, vadí porodnici v Podolí. ‚Jsme ve výjimečné situaci,‘ brání se firma

Číst článek

Argumentovala také doporučením Světové zdravotnické organizace, podle které má přítomnost doprovodu u porodu pozitivní vliv na jeho průběh a snižuje hrozbu komplikací. Upozorňovala také, že u nezletilých pacientů návštěvy možné jsou, takže otec má nadále mít k dítěti přístup hned po narození.

Organizace v pátek uvedla, že ministerstvo ani vláda dosud na výzvu nijak nereagovaly. „Zákaz nemá žádné rozumné opodstatnění z hlediska ochrany veřejného zdraví a hrubě zasahuje do práva nastávajících rodičů na ochranu soukromého a rodinného života,“ konstatovala v pátek organizace.

Nákaza mezi zdravotníky

Pecák podal žalobu za konkrétní navrhovatele, kteří mají termín porodu tuto sobotu. „Liga nabízí dalším rodičům, kterých se zákaz přímo dotýká tím, že byli kvůli ministerskému zákazu během porodu odděleni nebo jim to teprve hrozí, aby se do řízení připojili jako osoby zúčastněné,“ uvedla organizace.

V Nemocnici na Bulovce se lékař a sestra nakazili koronavirem. Nyní jsou v domácí izolaci

Číst článek

Zákaz návštěv jako prevence proti šíření nového typu koronaviru se v původní verzi netýkal oddělení nemocnic, na kterých je poskytována péče nezletilým pacientům, pacientům s omezenou svéprávností a rodičkám.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zrušení výjimky pro otce u porodu minulý týden odůvodnil tím, že situace změnila a už není prostor pro výjimky. Lékaři podle něj varovali před zavlečením nákazy mezi zdravotníky přítomné u porodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme