Roušky se vrací. Lidé je budou muset od září nosit v dopravě, obchodech a na vnitřních akcích

  • V Česku bude od úterý 1. září znovu povinné zakrytí nosu a úst ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy.
  • Opatření má bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování, oznámil v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
  • Od příštího týdne se změní pravidla pro karanténu a izolaci.
  • Počet případů nemoci covid-19 v ČR překročil 20 000.

Praha (Aktualizováno: 21:10 17. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující v MHD v Praze.

Cestující v MHD v Praze. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rozhodli jsme se, že od 1. 9. 2020 zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice, včetně meziměstských spojů,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Stejně tak bude povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra, pošty, úřady. A na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Taktéž to bude platit pro společné vnitřní prostory škol, nikoli v rámci jednotlivých tříd,“ dodal.

Na akci Díky, Brno! byl člověk nakažený koronavirem. Primátorka a ostatní účastníci dostali varování

Číst článek

Opatření má podle Vojtěcha bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň počítá s výjimkami pro lidi podobně jako na jaře. Tehdy ji nemuseli nosit například děti do dvou let nebo lidé se závažnými poruchami autistického spektra. Podrobnosti chce ale resort upřesnit později.

„Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně,“ upřesnil Vojtěch.

Opatření nebude platit pro kanceláře či provozovny se zaměstnanci, nevztahuje se ani na restaurace. „Chceme to dát tam, kde to má největší smysl,“ vysvětlil ministr.

POKUTA

Za porušení vládních opatření proti šíření covidu-19 mohou lidé dostat pokutu až do 10 000 korun. Od května mohou policisté a strážníci postihovat přestupky na místě.

Týkat se má podle něj míst, kde se setkávají různé skupiny lidí, nikoliv opakovaně podobné jako třeba v zaměstnání. „Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování,“ podotkl.

Nadále bude platit omezení pro účast lidí na veřejných akcích na 1000, uvedl také Vojtěch po zasedání rady vlády pro zdravotní rizika. „Je ale možné, aby byly rozdělené sektory po 1000 osobách, to je základním principem, který držíme,“ řekl.

U vnitřních akcí se jedná o 500 osob a maximálně pět sektorů, dodal. V divadlech a dalších hledištích se stálými sedadly nebude od září nutné nechávat neobsazené každé druhé místo, dodal ministr. Diváci ale budou muset nosit roušky.

Jenom 10 dnů

Od pondělí 24. srpna se změní pravidla pro karanténu, kam míří podezřelí z nákazy, a pro izolaci nemocných covidem-19. Obě opatření se zkrátí ze dvou týdnů na deset dní.

K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

Zkrácení karantény? ‚Po desátém dni nikoho nenakazíte, virus se už nereplikuje,‘ říká Prymula

Číst článek

Nakažení budou v izolaci deset dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. Kontakty nakažených, u nichž se nemoc neprojevila, budou v karanténě deset dní od posledního kontaktu s nakaženým.

„Když se podíváme na řadu studií, tak se ukazuje, že vylučování viru intenzivně klesá. Nejsilnější je před tím, než se u nás vyskytnou příznaky. To znamená, že zhruba dva dny předem jsou lidé maximálně infekční, pak to klesá. Kolem osmého nebo devátého dne už je prakticky nulová. Po desátém dnu už prakticky nemůže dojít k tomu, aby se člověk při kontaktu nakazil,“ vysvětlil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové byla diskuse o úpravě karantény jedním z nejdelších bodů jednání rady vlády.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

V Česku se za 169 dní od začátku šíření covidu-19 nemocí nakazilo přes 20 000 lidí. V neděli přibylo 121 potvrzených případů koronaviru, do pondělního podvečera zatím 87. Dosud se tak nemocí v ČR nakazilo 20 098 lidí.

Vyléčilo se jich 14 523, s covidem-19 zemřelo 399 pacientů. Rekordních 5816 aktuálně nemocných z pondělního rána do odpoledne kleslo na 5176.

Podle v pondělí zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví zůstává Praha a Frýdecko-Místecko v zeleném prvním stupni rizika šíření nemoci, v ostatních regionech je riziko nulové nebo zanedbatelné.

ako, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme