Vláda dala výjimku prodeji zbraní a střelivu. ‚Hrozí přemnožení černé zvěře,‘ zdůvodňuje to Havlíček

V Česku se od neděle opět zpřísní protikoronavirová opatření. Lidé si tak budou moci nakoupit pouze nezbytné zboží. V opatření se ale vyskytla výjimka, otevřené mohou zůstat prodejny se zbraněmi a střelivem. Důvodem jsou podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) myslivecké lovy. „Musíme dál snižovat stav černé zvěře. Divokým prasatům hrozí nákaza africkým morem,“ tvrdí také předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Myslivci z tradice neloví na vánoční svátky, v dalších dnech ale budou pokračovat v odstřelování | Zdroj: Profimedia

Jedna z plánovaných výjimek v pravidlech pro uzavření obchodů a služeb v rámci protikoronavirových opatření se týká provozoven, které prodávají střelivo a zbraně.

Česko se přesune do pátého stupně PES. Tvrdý ‚lockdown‘ začne platit v neděli, rozhodla vláda

Číst článek

„Byl to požadavek ministerstva zemědělství. Má to jediný důvod, musí pokračovat odstřel divoké zvěře, hrozí přemnožení černé zvěře,“ napsal vicepremiér vlády Karel Havlíček na dotaz serveru iROZHLAS.cz. 

Jeho slova potvrzují i myslivci, kteří říkají, že i na konci roku snižují stav černé zvěře - divokých prasat. U severní hranice Česka, v Německu a Polsku se totiž vyskytuje africký mor prasat. „Jediný účinný způsob, jak ho eliminovat na našem území, je dostat počet divočáků na minimum. Ta vlna do Česka totiž určitě dorazí,“ myslí si předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota. 

Střelivo v kamenných obchodech

Střelivo se nesmí prodávat přes e-shopy. Myslivci ji tak musí stále dokupovat v kamenných obchodech. „Každý sice doma trochu střeliva má, ale to brzy vystřílí. Tato výjimka je pro nás důležitá, protože nemůžeme věci nakupovat online,“ přibližuje jejich předseda. 

Již v polovině listopadu začala platit mimořádná veterinární opatření, která mají šíření moru zabránit. „Vyzýváme veřejnost, aby při nálezu uhynulého prasete s ním nemanipulovali, oznámili to myslivcům nebo obecnímu úřadu a zaznamenali si polohu prasete,“ prohlásil tehdy ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). 

Pokud by se africký mor objevil v českém chovu, musí majitel všechna prasata zlikvidovat.

Vláda ve středu rozhodla o přechodu České republiky do pátého stupně Protiepidemického systému od neděle 27. prosince. Kromě zavřených obchodů a služeb se podle nařízení budou moci setkat pouze dvě osoby a zákaz nočního vycházení se posune z 23.00 na 21.00 až 04.59.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme