Korupce v Česku dál bují, upozorňují protikorupční aktivisté

Poslanci se brzo budou zabývat zákony, které by měly omezit korupci. Podle Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci jsou ale připravované normy nedostatečné a nepřinesly by žádané zprůhlednění veřejných soutěží.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Protikorupční aktivisté vypracovali dva doplňující návrhy zákona. Jednak je to návrh zákona o veřejných zakázkách, jehož podstatu vysvětluje právnička Hana Marvanová.

„V zákoně o veřejných zakázkách navrhujeme, aby z výběrových řízení byly vyloučeny firmy, na nichž mají účast osoby, které rozhodují o zakázkách, mají na zakázky vliv, politicky exponované osoby a také firmy s neprůhledným vlastnictvím,“ řekla Hana Marvanová.

Dále to je občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Obě normy ponechávají podle občanského sdružení Veřejnost proti korupci existenci anonymních listinných akcií. Právě jejich zrušení podle aktivistů povede k lepšímu potírání korupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zbyněk Zykmund mluví o boji proti korupci v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

A naopak, pokud budou zákony přijaty v současné podobě, markantně přispějí ke zhoršení už tak neprůhledného podnikatelského prostředí a posílení korupčních struktur u nás. Na poslance i protikorupční orgány vlády se zástupci sdružení chtějí obrátit s tím, aby změny zapracovali do připravovaných zákonů.

Situace je vážná a právě teď je podle Nadačního fondu proti korupci provést konkrétní kroky. Nadační fond proti korupci odhaduje, že pokud se situace nezlepší, bude dál mizet každému občanovi České republiky tisíc korun měsíčně. O takovou sumu nás prý korupce připravuje.

Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, herec Jan Kraus, to dnes glosoval takto: „Vede se akademická diskuse, jestli vůbec boj proti korupci má smysl, protože korupce je nevymýtitelná a tak dále. My jsme si toho vědomi, že je určitá míra korupce nevymýtitelná, stejně jako určité procento lidí občas onemocní žloutenkou, ale pokud jsou v této zemi všichni žlutí, tak už je něco špatně.“

Místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí Karolína Peake přiznává, že vládě se zatím boj s korupcí moc nedaří. Podle nadačního fondu by s korupcí měla kromě státní správy a občanských sdružení výrazněji bojovat také veřejnost, takže my všichni.

Hanka Shánělová, Zbyněk Zykmund, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme