Kožený se stížností Ústavnímu soudu neuspěl
Viktor Kožený prohrál další kolo boje s českými úřady. Bývalý šéf harvardských investičních fondů totiž neuspěl u Ústavního soudu se stížností, ve které žádal o zrušení svého obvinění z velkých podvodů. Soud rozhodl, že policie a státní zastupitelství neporušily zákon, když začaly Koženého, který žije na Bahamských ostrovech, stíhat jako uprchlého. Koženého stíhání tedy pokračuje a české soudy jej mohou odsoudit v nepřítomnosti.
Kožený se svým kolegou Borisem Vostrým, žijícím v Belize, čelí obvinění z nezákonného převodu jedenácti a půl miliardy z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Kvůli tomu skončil Harvardský průmyslový holding v likvidaci a jeho akcionáři přišli o své peníze.
Na finančníky byl loni v říjnu vydán mezinárodní zatykač, který koncem února doputoval do světových poboček Interpolu. Náměstek Nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk míní, že rozhodnutí soudu pronásledovatelům obou obviněných mužů ulehčilo práci. Ti se totiž přebírání obsílek s obviněním delší dobu vyhýbali.
"Ústavní soud tím potvrdil názor, že to, že někdo použije legálních prostředků, v tomto případě šlo o orgány justice na Bahamských ostrovech, k tomu, aby zabránil českým orgánům trestní stíhání své osoby, je sice možné, ale současně se tím potvrzuje jeho motiv vyhýbat se trestnímu stíhání," vysvětlil Fenyk.
Advokát Koženého Martin Korbař zatím nechce verdikt soudu komentovat. O dalších krocích rozhodne jeho advokát až po poradě se svým klientem. "V tuto chvíli vám k tomu nemohu nic říct, musím vyčkat pokynů klienta," uvedl na dotaz Radiožurnálu. Kožený už pohrozil žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten se jeho žádostí může zabývat po vyčerpání všech opravných prostředků v ČR.
Podle zástupce ochranného sdružení malých akcionářů Harvardského holdingu Karla Staňka nemohl Ústavní soud rozhodnout jinak. "Tady bych si posteskl, že je škoda, že takovým způsobem zatím nemůže pracovat policejní vyšetřovací tým," dodal. Staněk tvrdí, že za loňský rok zmizelo z Harvardu dalších šest miliard korun.
Kožený je obviněn také v USA ze zpronevěry 182 milionů dolarů. V přepočtu asi pět miliard korun vylákal podle žalobce před šesti lety od amerických investorů pod záminkou výhodné investice při privatizaci v Ázerbájdžánu. Tým amerického státního zástupce Roberta Morgenthaua chce Koženého dostat z jeho bahamského sídla před manhattanský tribunál.
Pokud Bahamy na základě smlouvy s USA Koženého vydají, mohou české úřady požádat Spojené státy o pomoc. Podle Fenyka trestní stíhání ve Spojených státech může a nemusí mít vliv na řízení v České republice. "Já si myslím, že tam zatím nejsou tak daleko jako jsme my tady ohledně těch obvinění a vedení řízení a že máme určitý náskok i v otázce případného zatčení pana Koženého," řekl Radiožurnálu.
Fenyk ale připustil ale výhodu Spojených států, které mají na rozdíl od Česka úmluvy s Bahamskými ostrovy ohledně vydávání. "Ovšem nám to nebrání v tom, abychom pana Koženého postavili před soud v nepřítomnosti a eventuálně ho i v nepřítomnosti odsoudili," dodal.