Kritici připomínají Fischerovi dluh z prezidentské kampaně i jeho vládu
Finance bude mít v nově vznikající takzvané úřednické vládě na starosti Jan Fischer. Současně se stane i vicepremiérem Rusnokova kabinetu. Kritici jeho nového vládního angažmá mu připomínají hlavně dluh, který Fischerovi zůstal z prezidentské kampaně, či málo odvážnou ekonomickou politiku úřednické vlády, kterou v letech 2009 až 2010 vedl.
Asi nejviditelnější je dluh z prezidentské kampaně. Fischerova kandidatura na hlavu státu skončila s pětimilionovým dluhem a budoucí ministr financí je tak jediným z devítky uchazečů o Hrad, který věřitelům faktury zatím nezaplatil.
Dnes Fischer řekl, že dluh do zítřka vyrovná, přesto to bude s víc než čtyřměsíčním zpožděním proti zákonné lhůtě.
Kritici připomínají i jeho působení v premiérském křesle. Fischer se stal předsedou úřednické vlády v dubnu 2009 po svržení kabinetu Mirka Topolánka. Jiří Schwarz z katedry ekonomie na Národohospodářské fakultě pražské VŠE řekl, že Fischerovi chyběla odvaha.
„Úřednické vlády jsou tady také od toho, aby nejen stabilizovaly situaci, ale aby učinily taková opatření a sáhly k takovým nepopulárním opatřením, do nichž se politickým stranám nechce,“ poznamenal Schwarz.
Konkrétně Schwarz zmínil fotovoltaiku. Jan Fischer měl podle něj možnost postavit se proti boomu solárních elektráren a pozměnit příslušný zákon.
„Chtělo se od ministerského předsedy v té době velmi málo pro to, aby zapracoval, a tento zákon nebyl přijat v podobě, v které je přijat nyní, a velmi výrazně zatěžuje veřejné rozpočty České republiky a zdražuje nám především elektrickou energii jako spotřebitelům. Tam si myslím, že Jan Fischer jako předseda vlády selhal,“ uvedl Schwarz.
Ministrem financí bude Fischer, Rusnokova vláda je kompletní
Číst článek
Fischer převezme resort financí od Miroslava Kalouska. Ten uvedl, že veřejné finance předává v lepším stavu, než v jakém je přebíral před třemi lety, a poznamenal, že Fischera je mu líto.
„Cesta od favorita prezidentské volby až po pokusného králíka v Zemanově experimentu, to musí být velmi hořký lidský příběh, ale pravděpodobně typický pro bývalého normalizačního kariéristu,“ rýpl si Kalousek v narážce na Fischerovo někdejší členství v KSČ.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš na Fischerovi oceňuje, že se už v chodu státní správy orientoval. Podle něj však bude v roli ministra financí značně limitovaný.
„Protože pro podstatná rozhodnutí bude muset chodit do sněmovny. A tam jsou mocenské poměry nastavené. Proto bych se v tuto chvíli ani nevyjadřoval k tomu, jak bude fungovat jako ministr financí, ale spíš jak dlouho. Varianta předčasných voleb stále nepadla,“ uvedl Dolejš.