Kvůli úniku kyseliny skončily dvě desítky lidí v nemocnici

Kyselina dusičná unikla v noci z prasklé cisterny v areálu soukromé firmy v Želatovicích na Přerovsku. Sedmdesátiprocentní roztok kyseliny vytekl na parkoviště, dostal se do kanalizace a poté i do místního vodoteče, který ústí do potoka Moštěnka. Kvůli havárii skončilo v nemocnici 19 lidí, z toho deset hasičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do řeky Moštěnka unikla kyselina dusičná | Zdroj: ČTK

Podle odborníků látka životní prostředí nepoškodila. V potoce však začínají hynout ryby. "Jednotky hasičů utěsnili praskliny v plášti cisterny a současně ředili uniklou kyselinu, neutralizovali kyselinu zásadovými materiály a měřili koncentrace. Zároveň vyhradili nebezpečný prostor a informovali příslušné orgány. Zbytek kyseliny, která zůstala v prasklé cisterně, přečerpali do nové cisterny," přiblížila zásah mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Kyseliny uniklo několik tisíc litrů. Obyvatele obce ale neohrozí. Podle starosty Želatovic Jana Zavadila se přerovským hasičům podařilo včas zabránit tomu, aby se uniklá látka dostala do studní. "Z pohledu obce by nemělo dojít k žádným škodám," dodal starosta.

Hospitalizovaní lidé nemají vážné zdravotní problémy. Podle Cyrila Chrástenského z Přerovské nemocnice však zůstanou v nemocnici několik dnů na pozorování. "Klinicky vypadají dobře. Hlídají se proto, aby tam nebyly nějaké nežádoucí účinky v průběhu jednoho až dvou dnů po nadýchání té toxické látky," doplnil.

Radoslava Kvasničková, Radim Schwáb, Marie Šuláková, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme