Pokuta za vyhození kytice politiků do koše. Aktivisté z Národní třídy mají zaplatit dva tisíce korun

Dva aktivisté, kteří při oslavách 17. listopadu u památníku na Národní třídě vyhodili do odpadkového koše kytice některých politiků, zaplatí za každou pokutu 2000 Kč. Rozhodl o tom úřad Prahy 1.

Praha (Aktualizováno: 14:46 4. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kytice prezidenta Miloše Zemana, položená na Národní třídě při výročí 18. listopadu, skončila v koši

Kytice prezidenta Miloše Zemana, položená na Národní třídě při výročí 18. listopadu, skončila v koši | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z aktivistů tak zaplatí 2000 korun a druhý 4000. Nyní mají osm dní na odvolání.

„Odbor občansko-správních agend úřadu Prahy 1 uznal dva obviněné vinnými ze spáchání přestupku proti majetku. Což porušili tím, že neoprávněně odebrali z pietního místa kytice, které tam při příležitosti významného výročí položil prezident republiky Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš a pan Tomio Okamura,“ popsala pro Radiožurnál mluvčí městské části Kateřina Písačková.

Vyhození kytic politiků při listopadových oslavách byl přestupek, vyhodnotila policie

Číst článek

Podle aktivistů šlo o vyjádření politického názoru. Oba teď mají osm dní na odvolání.

V koši skončily kytice, které k pietnímu místu na Národní třídě položil premiér a předseda ANO Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Kytice vyhodil politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin.

‚Demokracii je potřeba chránit‘

Gemund v rozhovoru pro Seznam Zprávy své jednání odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi a lidé jako Babiš či Okamura se podle demokratických pravidel podle něj nechovají.

Prohlásil také, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za protesty a happeningy.

Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že policisté podle něj postupovali správně.

kkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme